van de L.A. welke het doel verfilmt zoolang de trekker achteruit getrokken blijft. Richtmiddelen. Het ringvizier voor den bestuurder en het windvaanvizier op de beweegbare mitrailleur als bij ons. Ook heeft men een richtkijker, de z g. Aldis tube sight, welke naast het ringvizier wordt gebruikt, in vredestijd mag de kijker echter, ter voorkoming van ongelukken niet gebruikt worden bij duik- oefeningen op gronddoelen, omdat er gevaar bestaat dat de bestuurder zich hierbij eerder misrekent in den afstand dan bij gebruik van het ringvizier. Afvuurinrichting. Hiervoor wordt nog steeds het Constantinesco type (overbrenging van de beweging met behulp van vloeistof onder druk) gebruikt. De voornaamste reden daaivoor schijnt te zijn de groote voorraad welke men er van heeft en de gemakkelijke aanpassing aan verschillende typen motoren, want de tevreden heid over het principe en de werking is gering. Kaliber en vuursnelheid. Officieel .wordt een verhooging der vuursnelheid niet noodig geoordeeld. Dat behoeft echter geens zins in te sluiten dat men geheel voldaan is over hetgeen men heeft. Vooral de Lewis is o.i absoluut te langzaam. Dat de officieele en de werkelijke meening elkander niet altijd dekken, blijkt uit het feit dat men in Engeland z. g officieel niet denkt aan kalibervergrooting, doch dat in werkelijkheid reeds lang proeven worden genomen met een soort vliegtuigkanon, kaliber plus minus 4 cM. en vuursnelheid plus minus 200 schoten per minuut. Dit wapen verschiet High Explosive projectielen. Men stelt zich voor dit wapen o.a. te gebruiken bij een aanval op gesloten formaties, b.v. dagbombardementstoestellen. De ervaring zou n. 1. hebben geleerd dat een gesloten formatie, mits bemand met uitstekende schutters ter bediening van de ach termitrailleurs, heel moeilijk met succes is aan te vallen. Door de grootere dracht en uitwerking van dit kanon zou men zoo'n formatiee reeds met een behoorlijke kans op resultaat kunnen bevuren, voor men zelf in het werkzame vuurbereik dier formatie komt. Overigens is men ervan overtuigd, dat er tal van objecten voor een dergelijk wapen zijn. Bij de gehouden proeven was het kanon gemonteerd op een groot vliegtuig De schok van den terugstoot zou het vliegtuig gemakkelijk kunnen verdragen in verband met de elasticiteit van het frame, waardoor de schok door het geheele toestel opgenomen wordt. Het was dan ook zeer wel mogelijk, vol gens mijn zegsman, die zelf een deel der proeven genomen had, om het wapen op een kleinere machine te plaatsen, b.v. een jager. Hij vertelde echter ook dat de serie van terugstooten een dergelijke remmende kracht op het (groote) toestel uitoefende 561

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 53