dat dit bijna zijn vliegsnelheid verloor, zoodat men zich we ongeveer kan indenken hoe een jager zich hierbij zal gedragen^ Bommen en buizen. De standaardbommen der Engelsche Luchtmacht zijn behalve voor de oefenbom, van het oude model, de druppelvorm. Zonder uitzondering zijn het „niet-rotatie" bommen, waarbij dus de buis van een propellor voorzien is. De meeste bommen hebben een neus- en een staartbuis om grootere zekerheid te hebben, dat de lading ontstoken wordt. De neusbuis werkt altijd onmiddellijk, de staartbuis met vertra ging door het aanbrengen van een bepaalde staartbuis wordt een bepaalde vertraging verkregen. De standaardvertraging be draagt: 0,05 sec., 2,5 sec. of 15 sec. Het spreekt vanzelf dat, wanneer vertraagde werking verlangd wordt, de neusbuis buiten werking wordt gesteld, dan wel voor het opstijgen uitgenomen wordt. Dit laatste hangt af van het type bommenrak dat gebruikt wordt. Vermelding verdient het feit dat er aan de buizen geen inrich ting is aangebracht, waardoor een bepaalde veilige valhoogte verkregen wordt, zooals dat in Amerika en bij de nieuw ont worpen buizen der L. A. het geval is. Enkele gegevens van bepaalde bommen mogen hier volgen. De 20 lbs. bom, ook wel de Cooper bom genoemd, wordt gebruikt bij aanvallen op troepen, transporten, e d., gemonteerd onder lichte machines, jagers en slagvliegtuigen, rendement onge veer 15 °/0alleen een neusbuis welke onmiddellijk werkt. De bom kan dus niet te laag afgeworpen worden daar anders het toestel eveneens scherven krijgt. Dit zonder vertraging werken is noodig omdat een dergelijke aanval meestal geschiedt door meerdere patrouilles achter elkan der, waardoor bij vertraagde werking een volgende patrouille kans zou hebben getroffen te worden door de bommen, welke door de voorafgaande vliegtuigen geworpen werden. Dat echter een groot deel der verrassing verloren gaat door het gedwongen hooger vliegen is stellig een nadeel, terwijl de kans op scherven op plus minus 50 M. hoogte evenmin uitgesloten is. De 50 lbs. bom is bestemd voor materieele doelen. De bom heeft een dikken wand (z. g. heavy case) en een vrij hooge lading, plus minus 20 °/o rendement. Voorzien van neus- en staartbuis, zonder vertraging geworpen. De 112 lbs. bom is eveneens dikwandig en heeft dezelfde bestemming als de vorige. Het rendement is plus minus 25 Neus- en staartbuis, zoo noodig met vertraging geworpen, waar bij dan de neusbuis ongewapend blijft. De 230 lbs. bom heeft een dikken stalen neus doch overigens een dunnen wand. 50% rendement. Alleen een staartbuis, met of zonder vertraging, wat voor het opstijgen dus bepaald moet 562

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 54