worden. De bom wordt aangewend tegen gebouwen, spoorwegen en schepen. De 520 lbs. bom heefteen dunnen wand (light case) en wordt voornamelijk gebruikt tegen duikbooten, waartoe een vertraging van 2,5 sec. gegeven wordt. Het rendement is 60 °/0. De 550 lbs. bom is meer dikwandig met een rendement van plus minus 35 °/0. Wordt gebruikt tegen zware bouwconstructies en spoorwegknooppunten. Heeft ook neus- en staartbuis. Al deze bommen behalve de 20 lbs. kunnen eventueel onge wapend afgeworpen worden. Bommenrakken. Alle rakken worden bediend door kabels, dus mechanisch. De bommen worden aan een haak opgehangen en voor en achter gesteund Men onderscheidt 3 typen rakken. a Het Light series type, b. Het Skeleton tubular type, c. Het Channel type. ad. a. Dit rak wordt gebruikt voor de 8 lbs. oefenbom en voor de 20 lbs. scherfbom. Er kunnen 4 bommen tegelijk opgehangen worden. ad. b. Dit rak wordt het meest toegepast en is het eenige, voor zien van een inrichting om de bommen op een bepaalde wijze gewapend, of wel ongewapend te kunnen afwerpen. Het daar voor bestemde handle kan in 3 standen gesteld worden, n. 1. „tail fused „nose (and tail) fused" of „safe Aan elk rak kan slechts een bom bevestigd worden. ad. c. Hetzelfde geldt voor het Channel rak, waarvan we een voorbeeld hebben in het rak van de De Havilland vliegtuigen, welke bij de L. A. in gebruik geweest zijn. Overmits geen „fusing control" aanwezig is, kunnen hiermede geen verschillende op drachten uitgevoerd worden. Ontegenzeggelijk is het Engelsche standaardmaterieel niet erg modern. Dit geldt speciaal voor de bommenrakken. De mecha nische bediening, gepaard met het feit dat er voor elke bom een apart rak noodig is, maakt de inrichting zeer gecompliceerd, Het is werkelijk ontstellend om bij een Vickers Virginia nacht- bombardementstoestel de tien- en tientallen meters draad te zien, over eveneens tientallen katrollen naar de verschillende rakken loopend. Het vereischt zeer veel werk om dat ingewikkelde ge heel in een bruikbaren toestand te houden. Doch het dient ge- 563 Dit moet vermoedelijk 0.2 sec. zijn R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 55