telefoon voor draadlooze ontvangst en een klok, welke iedere seconde met een duidelijk hoorbare tik aangeeft. Wanneer het vliegtuig nadert, meldt de bommenrichter z'n komst. De waarnemer in de camera obscura weet dan dat hij de projectie van het vliegtuig kan verwachten. Komt het vliegtuig nader tot het doel dan geeft de richter een aanhoudenden toon met zijn zendtoestel en op het moment dat hij gericht meent te zijn, houdt hij plotseling op. De waarnemer heeft, zoodra hij de projectie van het vliegtuig ziet, de klok in werking gebracht en teekent bij iedere seconde-tik de plaats van den neus van het vliegtuig aan. Op het moment van het afbreken van het zendsignaal door den richter zet hij een kruis bij den neus van het toestel. Aan nemend dat hij de hoogte van het vliegtuig weet, kan hij nu de grondsnelheid berekenen en nagaan waar de bom gevallen zou zijn. Vickers-Bygrave bombing teacher. De bedoeling van deze installatie is om den leerling op den grond een zoodanig begrip van het bommenwerpen te geven, dat hij in staat is om in de lucht direct het richten zuiver uit te voeren. Het principe, waarop het berust, is het nabootsen van de relatieve beweging van grond en vliegtuig ten opzichte van elkander. Welke van de twee beweegt is onverschillig mits de relatieve beweging maar dezelfde is. Het instrument nu veronderstelt een in rust zijnden richter en een bewegenden grond. Dit laatste wordt bereikt door boven een donkere kamer van 5 a 6 m. hoogte een verplaatsbaar projectie apparaat te stellen, welk een transparant van een luchtfoto op den vloer van de donkere kamer projecteert Op een bepaalde hoogte boven den vloer in de donkere kamer bevindt zich de richter met zijn bommenrichttoestel. Hij richt op een markant punt van het bewegende landschapsbeeld op den vloer, welk beeld zich zoowel kan verplaatsen recht naar hem toe als afwijkend naar rechts of links, aldus een bocht imiteerend, dan wel tevens zijwaarts zich verplaatsend waardoor een zekere drift nagebootst wordt De installatie is vrij groot en stellig kostbaar doch waar de bedoeling voorzit om hiermede een flink aantal vlieguren uit te sparen, kan zij in dat geval wellicht het geld waard zijn, voorop gesteld dat dit doel er werkelijk mee bereikt wordt. Organisatie. Per Squadron is een Armament Officer belast met de verzorging van de bewapening en het toezicht op de oefening. Bij elke squadron is een magazijn voor de wapens, bommen en munitie, benevens een werkplaats voor onderhoud en herstelling. Voor de werkzaamheden heeft de Armament Officer de beschikking over een onderofficier en 3 tot 8 man, afhankelijk van de uitrusting der toestellen. Dit personeel ontvangt zijn opleiding bij de Armament and Gunnery School in een cursus 567

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 59