van 5 maanden, evenals de Armament Officer die een 6-maandschen cursus doorloopt. Dit bewapeningspersoneel zorgt dan voor het bedrijfklaar houden van de vliegtuigen voor wat betreft de bewapening. Niet voor het inrichten en beproeven, enz. enz. Elk toestel wordt volledig uitgerust en beproefd bij de Squadron ontvangen. De Armament Officer heeft er voor te zorgen dat de uitrusting in orde blijft en eventueel hersteld wordt, door het houden van periodieke inspecties, waarbij al het materieel beproefd wordt, b. v. door aan een bommenrak een dummy bom te hangen, enz. Dit werk wordt hem zeer vergemakkelijkt, doordat elke Squadron bestemd is voor één bepaalde oorlogstaak en daarvoor, zoowel wat type vliegtuig als uitrusting betreft, speciaal is ingericht; en voorts door het vrij talrijke personeel, althans naar onzen maatstaf gemeten. Thans overgaande tot een bespreking van de maatregelen en voorzieningen welke wenschelijk zouden zijn voor de Luchtvaart- afdeeling, zij voorop gesteld, dat elke organisatie en iedere be paalde omstandigheid haar eigen oplossing en toepassing vraagt en het dus onjuist zou zijn zonder meer over te nemen hetgeen elders is aanvaard. Dat neemt echter niet weg, dat er zekere beginselen bestaan, waarvan de opvolging voor ons even klem mend is als voor wien ook en dat het onjuist zou zijn als we niet ons voordeel deden met hetgeen we van anderen kunnen leeren. Een goede en systematische opleiding eischtten eerste een vaststelling van de wijze waarop die zal geschieden en het doel dat er mee beoogd wordt; ten tweede een regeling en voorziening van die maatregelen en middelen welke noodig zijn om het eerstgenoemde te kunnen uitvoeren. Voor het eerste dienen de voorschriften inzake de opleiding, zoowel theoretisch als practisch; het tweede wordt bereikt door een richtigï organisatie. Het laatste is even belangrijk als het eerste, vooral in het onderha vige geval. Het samenstellen der voorschriften moge tijdroovend zijn, toch is dat niet zoo moeilijk, vooral waar voorloopig niet meer verlangd kan worden dan een aanvankelijke opzet, die later aan de hand van de praktijk uitgebreid wordt. Voor de practische toepassing beschikken we over mitrailleurs, camera's, bommen en rakken (hoewel nog lang niet volledig), richtmiddelen, kortom voorloopig voldoende om de opleiding meer intensief ter hand te nemen. Daaraan moet n m. m. echter voorafgaan een goede regeling van de organisatie en ik kan dan ook niet instemmen met de uitspraak, dat o. a. een speciale bewapeningsdienst niet nood zakelijk is, zoolang een eenigszins intensief gebruik van de vliegtuigbewapening nog niet mogelijk is. Hier wordt oorzaak en gevolg omgedraaid. Een der redenen waarom een meer intensief gebruik niet mogelijk is, is juist het ontbreken van dien specialen 568

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 60