De opleiding behoort in principe te geschieden bij de Vlieg- school voor wat betreft de leerling bestuurders, eventueel gedeel telijk, indien practische omstandigheden dit noodzaken, te Andir gedurende de z. g. voortgezette vliegopleiding, hoewel deze ook bij de Vliegschool thuis hoort. In elk geval niet bij de Afdeelin- gen der formatie. Deze moeten alleen gebreveteerde bestuurders hebben en de opleiding zooals die in Deel 111, Hoofdstuk 1, nader uitgewerkt is, moet een onderdeel vormen van het Groot Militair Brevet. Die voortgezette vliegopleiding behoort dus ook niet in een formatie-afdeeling thuis. Het practische gedeelte der opleiding bestaat uit: a. schietoefeningen op den grond, b. camera-oefeningen op den grond en in de lucht, welke oefeningen vervat zijn in enkele schema's. Voor de grondschietoefeningen is een baan noodig Hoewel de veiligheidseischen dit voor Andir niet gemakkelijk maken, moet het toch als een ongewenschten toestand beschouwd worden dat de L. A. bij haar hoofdstation niet kan beschikken over een schietbaan, zij het dan slechts een korte baan, b v. van 50 M. Thans worden er schietoefeningen gehouden in den schiettunnel bij den A. C. W. doch hoewel dankbaar zijn we daarmede toch niet voldaan. Deze gelegenheid is hoogstens voldoende om de schutters, naast de behandeling van het wapen, eenigszins een idee te geven van de moeilijkheden welke zich voordoen, doch geenszins om die te leeren overwinnen. Waar in de lucht hoofd zakelijk op bewegende doelen geschoten moet worden, moet dit ook op den grond beoefend kunnen worden. Daarvoor lijkt mij wenschelijk een zoodanige inrichting van de schietbaan, dat men naast z. g. klapschijven ook de schijven dwars voor den schutter langs kan bewegen. Misschien zal men mij tegenwerpen dat die oefeningen op het nieuwe terrein bij Salatri gehouden kunnen worden. Maar hoe veel tijd en geld kost dat? Terwijl een schietbaan als door mij bedoeld volstrekt geen hooge uitgaven vordert. Ook de Vliegschool heeft een schietbaan noodig. Minstens even hard als Andir. Ten eerste voor de schietopleiding der leerlingen, ten tweede voor het personeel der Vliegschool. Dit personeel is thans nooit in de gelegenheid om te schieten terwijl het toch zeer zeker noodig is dat het geoefend wordt en blijft. De jaarlijksche oefeningen bestaan uit: a. grondschietoefeningen. b. camera-oefeningen in de lucht. c. schietoefeningen in de lucht op grondschijven en sleepschijf. Deze verdeeling is feitelijk een compromis, een concessie aan de praktijk. De onder c. genoemde oefeningen zijn de eenige waarbij de werkelijkheid het dichtst benaderd wordt en indien 570

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 62