assisteert den afd. ct. bij de oefeningen, houdt aanteekening van de resultaten en verzorgt de administratie. Bij de bespreking van het werk per afdeeling is aangenomen dat de vliegtuigen daarvan volledig uitgerust en uitgeëxperimen teerd bij de afdeeling worden ontvangen. Naar het ons voorkomt een alleszins reëele eisch, waaraan beslist de hand moet worden gehouden. Een afdeeling kan niet te allen tijde paraat zijn, wan neer de vliegtuigen eerst nog heelemaal ingericht en beproefd moeten worden. Aangezien de vliegtuigen echter niet in dien staat door de L. A. ontvangen worden (de meeste vliegtuigen wijzen op een bedenkelijk dilettantisme inzake de manier van uitrusten en beproeven door de betreffende fabriek) en ook de toestellen, welke in revisie bij den Technischen Dienst zijn geweest, weer opnieuw hun bewapeningsuitrusting moeten ontvangen, zal er een apart uitrustings- en beproevingsorgaan moeten komen, waar de toestellen klaargemaakt worden voor de afdeelingen. Hierbij komen we vanzelf op een voorname taak van het Hoofd van den Bewapeningsdienst. Deze functie zal evengoed noodig blijven, al wordt de oefening en opleiding ook naar de afdeelingen en vliegschool verschoven. Zij wordt alleen zuiver technisch Een overzicht van de werk zaamheden van het Hoofd Bewapeningsdienst geeft het volgende beeld Uitrustings- en beproevingsafdeeling. Gemid deld kan gerekend worden dat er 1 a 2 vliegtuigen per maand door den technischen dienst afgeleverd worden, hetzij een nieuw toestel, hetzij een toestel dat in reparatie is geweest. In het laatste geval zal er minder tijd aan besteed behoeven te worden, dan bij een nieuw toestel het geval is, waarvan het aantal veranderingen en de beproevingstijd van te voren niet te overzien is. Welk personeel hiervoor gebruikt moet worden, is nog een open vraag. Dat van het geweermakersatelier is hier niet voor bestemd, blijkens een desbetreffende uitspraak. Deze afdeeling zal ook nieuwe onderdeelen der bewapening moeten beproeven. Geweermakerswerkplaats en magazijn. Het hoofd van den Bewapeningsdienst blijft belast met het beheer hiervan alsmede met de leiding der werkzaamheden, regelt de oplegging en het onderhoud van wapens, camera's, bommenrakken, richt- instrumenten, enz. en verzorgt de administratie van schietboekjes, houdt aanteekening van gebreken en herstellingen, houdt toezicht op de inventaris en wat dies meer zij. Hij heeft tevens het beheer van het munitiemagazijn en de munitieverantwoording Verdere werkzaamheden. Technisch toezicht op het materieel der afdeelingen. Onderhoud der schietbanen, schijven- 574

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 66