De inleider beschrijft dan met een enkel woord het geval von Prittwitz en constateert „C'est dans ces conditions qu'il Hoffmann eut a jouer un role particulierement utile et heureux dans la preparation de la célèbre bataille de Tannenberg" (cursiveering van mij d. C.) Voorts (n.a.v. het besluit om achter den Weichsel terug te trekken) „Kolonel Hoffmann, toentertijd eerste stafofficier, bestreed dit besluit van zijn chef zoodra hij er kennis van kreeg; het gelukte hem het besluit ongedaan te maken, terwijl hij vervolgens zijn chef de maatregelen voorhield, welke z. i. het meest geëigend waren met het oog op den toestand hij verkreeg tenslotte toe stemming deze maatregelen tot uitvoering te doen komen. Intus- schen onthief de keizer den generaal P. en zijn chef van den staf van hun commando. Er verliep eenige tijd voor hun vervangers aankwamen gedurende welken tijd de voorgeschreven maatregelen werden uitgevoerd. De telle sorte que lorsque les nouveaux chefs arriverent le 23 aöut a Marienburg, ils trouverent réalisées les dispositions qu'ils ne purent qu'approuver. Ce sont elles qui permirent de monter et de livrer la bataille victorieuse de Tannenberg,"(cursiveering van mij d. C.). En tenslotte „Ainsi, 1' auteur de La guerre des occasions manquées est un homme d'une valeur reconnue, un esprit libre, dont la pensée ne se croit pas obligée de suivre les voies officiellement tracées, et qui, d'une plume alerte, écrit nettement ce qu' il pense. C'est ce qui donne de l'intérêt et de l'attrait a son iivre, au titre pro- metteur et qui ne ment pas". Ik hecht vooralsnog waarde aan dit oordeel van den chef van den Franschen Generalen Staf, die immers zijn aanbeveling en daarmede zijn naam niet leenen zal aan een suggestief boekje, zooals Hoffmann's geschrift in het Meinummer wordt voorgesteld. De heer M. heeft de conclusies, vermeld aan het slot van zijn jongste artikel, getrokken en verzameld n.a.v. door hem geraad pleegde werken. Het komt mij voor, dat de lezer van dit tijdschrift het zuiverste overzicht omtrent vóór en tegen verkrijgt, indien ik hiertegenover uittreksels uit eenige andere bronnen plaats. In de eerste plaats Hoffmann zelf. Uit zijn in 1923 geschreven voorwoord „Men hoort dikwijls zeggen, dat het thans niet moeilijk is de feiten en de fouten, welke plaats vonden, te critiseeren, omdat men daarvan alle gevolgen heeft gezien. In dit opzicht verkeer ik in het gelukkige geval, dat ik gedurende den geheelen oorlog dagelijks mijn indrukken in een korten brief aan mijn vrouw 580

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 72