heb weergegeven. Ik heb mij thans slechts bepaald tot het gebruik van deze aanteekeningen bij het opstellen van miin overzicht". Thans de avond van den 20en Augustus niet uit het „boekje", maar uit het 2e hoofdstuk van „Der Krieg der verpassten Gele genheden": „Tegen 6,30 n.m. bevond ik mij met generaal Grünert (Oberquartiermeister d. C.) voor het bureau van den staf te Nordenburg. Wij hadden juist gesproken over de gunstige voor uitzichten voor het vervolg van het gevecht op morgen, toen een bericht binnenkwam van generaal v. Scholtz (XX korps d. C.) bevattende dat het Russische leger van Warschau (Narew- leger d. C.), sterk 4 of 5 legerkorpsen, de Duitsche grens begon te overschrijden tegenover het front Soldau Ortelsburg". Ik zeide tegen generaal Grünert: „ik vrees, dat de zenuwen van den legercommandant en van den chef van zijn staf niet zóódanig zijn, dat zij dit bericht goed zullen verdragen: ik zou er de voorkeur aan geven het niet over te brengen. Wij brengen hier morgen den slag teneinde en wij richten ons vervolgens tegen den van Warschau gekomen tegenstander". Generaal Grünert antwoordde: „Ge kunt een dergelijk belang rijk bericht niet verzwijgen voor den legercommandant!" Echter, deze bedoeling had in ernst ook niet bij mij voorge zeten, en generaal Grünert wist dit wel. Op dit oogenblik kwamen de legercommandant en de chef van den staf uit hun naast het bureau gelegen kwartier naar buiten en ik bemerkte dadelijk aan hen, dat zij het bericht reeds hadden ontvangen. Generaal Prittwitz verzocht ons om hem naar het bureau te vergezellen. „Heeren," verklaarde hij, „ik zie, dat gij reeds bekend zijt met het bericht en dat gij den toestand overzietindien wij het ge vecht doorzetten, zal het Warschau-leger ons in den rug vallen en ons van den Weichsel afsnijden. Ons leger zal het gevecht dus afbreken en zich achter den Weichsel terugtrekken." Generaal Grünert trachtte zijn en mijn hiervan afwijkende ziens wijze aan te geven, hij toonde aan „dat de slag bij Gumbinnen gunstig voor ons verliep, dat wij in 2 a 3 dagen methetWilna- leger konden afrekenen dat dan nog tijd genoeg restte om ons tegen het Warschau-leger te wenden, en dat, in afwachting daar van, generaal v. d. Scholtz zich moest behelpen met de eigen krachten van zijn legerkorps." Generaal v. P. sneed deze uiteenzetting zonder meer af, gaf te kennen dat „zijn beslissend besluit genomen was om achter den Weichsel terug te trekken, en dat t. a. v. het tactische besluit de verantwoordelijkheid alleen bij hem en den chef van den staf berustte, en niet bij den eersten staf-officier en den kwartier meester-generaal". 581

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 73