Dientengevolge ontving ik van graaf Waldersee opdracht de noodige maatregelen te treffen voor den terugtocht van het leger achter den Weichsel. Ik verklaarde dat ik een terugtocht tot achter de rivier zonder meer niet mogelijk achtte, en ik verzocht dus instructies teneinde te vernemen hoe de legercommandant zich deze terugtochtsope ratie voorstelde. Er ontspon zich een discussie hierover. Generaal Grünert en ik toonden met den passer in de hand aan, dat een terugtocht zonder meer inderdaad onmogelijk was, en dat wij vechten moesten om dit teruggaan mogelijk te maken, omdat de linkervleugel van het Warschau-leger den Weichsel eerder kon bereiken dan wij dat het derhalve noodig was den opmarsch van dit leger tegen te houden. Het beste middel daartoe was een offensief optreden tegen den linkervleugel. Generaal v. P. had, evenzeer als generaal v. Waldersee een oogenblik de beheersching over zijn zenuwen verloren. Hij gaf zich daarna echter rekenschap van de noodzakelijkheid van den door ons voorgestelden maatregel. Hij hield vast aan zijn meening, dat het noodzakelijk was het gevecht met Rennen- kampf af te breken, maar hij gaf het voornemen om achter den Weichsel terug te gaan op en schikte zich naar onzen raad, de noodzakelijkheid erkennende van een offensief optreden tegen den linkervleugel van het Warschauleger. Dienovereenkomstig 'wer den op 20-8 's avonds de noodige maatregelen getroffen zij vormen de essentieele gegevens voor den slag bij Tannenberg. De volgende bevelen werden gegeven XX korps trekt zich samen naar zijn rechtervleugel, omgeving Hohenstein; I korps en 3 reservedivisie worden per spoor naar den rechtervleugel van het XX korps vervoerd, respt. van Inster- burg en AugerburgHoofdreserve Koningsberg dekt het inladen van I korps en zal daarna de versterkte linie Pregel Deime bezetten I Reservekorps en XVII korps trekken terug in Westelijke richting. Na aankomst van I korps en 3e R. Div. op den rech tervleugel van het XX korps moest het voorwaarts gaan van het Warschau-leger worden belet door een offensief optreden van deze drie eenheden tegen linkervleugel en flank der Russen. Indien men erin zou slagen I R. korps en XVII korps los te maken zonder dat de vijand te zeer nadrong, dan was de leger commandant voornemens het 8e leger in zijn geheel te verzamelen in de omgeving van Osterode met de bedoeling „d'engager le com bat a l'est de la Vistule contre les deux armées russes. II était impossible a ce moment la de dire ci cela serait possible et dans quelles conditions, si ce serait par une offensive contre l'armée de Varsovie et par une attitude défensive en face de 582

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 74