De omstandigheid, dat men in koloniaal gebied als regel met een betrekkelijk kleine weermacht temidden van een talrijke Inlandsche bevolking zijn gezag moet handhaven, heeft dikwijls tengevolge,, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met het han- teeren van middelen, welke de bevolking kunnen prikkelen. Dit geldt temeer in tijden van binnenlandschen opstand of oorlog met een buitenlandschen vijand, waardoor men in koloniaal gebied soms nog minder kan doen, dan in eigen of vijandelijk land. Elk gebied bezit voorts een zekere capaciteit, om te voorzien in de legerbehoeften, waarboven men ook met de meest krachtige dwangmiddelen niet vermag te gaan. Maar ook binnen de grenzen van deze capaciteit kunnen deze middelen reeds falen, ja, het geval is niet ondenkbaar en ook in de praktijk wel voorgekomen, dat men bij toepassing van machtsmiddelen nog geringere resul taten bereikte, dan bij onthouding daarvan. De bevolking kan bijv. de voorraden, waarover zij beschikt, verbergen, waartoe dikwijls veel kans bestaat, als voedsel, kleeding, e. d. schaarsch beginnen te worden en de bevolking verwacht, dat zij spoedig zelf gebrek hieraan zal krijgen. Slechts met behulp van een gewapend escorte en ten koste van veel tijd en moeite zal het dan gelukken, om de bergplaatsen te ontdekken en het benoo- digde te verkrijgen, maar hoe vaak zal daartoe niet tijd en gele genheid ontbreken Om in voorkomende gevallen aan zijn vordering kracht bij te zetten, zooals hiervoren bedoeld, dient men echter bekend te zijn met de aanwezigheid van de verborgen voorraden. Hierin schuilt mede een belangrijk nadeel, dat het systeem van vorderen aankleeft, n.l.^ dat in het algemeen een voorafgaande verkenning noodzakelijk is, eenerzijds om te voorkomen, dat aan de bevol king eischen worden gesteld, waaraan zij niet kan voldoen, het geen het prestige van den vorderaar niet ten goede komt en anderzijds, om te kunnen beoordeelen, of het niet voldoen aan de vorderingen niet ten onrechte wordt toegeschreven aan de afwezigheid der gevraagde artikelen. Uit al deze bezwaren blijkt nog eens ten overvloede, dat het geraden is, eerst bij uiterste noodzaak zijn toevlucht te nemen tot deze machtsmiddelen. Ook de praktijk heeft bewezen, dat vaak het beste middel om de voorraden te voorschijn te doen komen, is vrije aanschaffing tegen contante betaling. Regeling van de toepassing voor enkele andere legers. Teneinde duidelijker te laten uitkomen, hoe men totnutoe in lndië op dit gebied is tekort geschoten, zal hieronder in grove trekken worden weergegeven, op welke wijze men de toepassing der in voorgaande regels bedoelde machtsmiddelen voor enkele 515

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 7