Het magazijn berust onder den magazijnmeester en twee be heerders, terwijl de expeditie door den afpakmeester wordt geregeld. Bij de expeditie wil ik even stilstaan. Alle aflevering geschiedt aan de afpakkamer. Hier wordt gekeurd (waarover straks meer) en van hier uit vindt d: geregelde verzending plaats. De boekhouding staat onder toezicht en contróle van den Gouvernements accountantsdienst. Aan het hoofd van de boek houding staat een burger ambtenaar-boekhouder, bijgestaan door een adjunctboekhouder er. een tiental klerken, de kas wordt beheerd door een burger ambtenaar-kassier. De volgende cijfers geven eenig idee van den omzet. In 1925 f 1.009 000, in 1926 f 1.157.000; in 1927 f 1.555.000 terwijl over 1928 wederom een stijging is geconstateerd. De werkplaatsadministratie. De post wordt verdeeld door het Hoofd van het bureau admi nistratie, gaat van hier voorzien van de aanteekening voor welken bedrijfsleider de brief is bestemd, naar den directeur, die alle stukken parafeert. Van dit kantoor wordt zij door de zorg van den Commies-archivaris bezorgd bij de verschillende bedrijfs leiders. Indien het een bestelling betreft geven de bedrijfsleiders advies of ze kan worden aangenomen, dan wel of op de aanvraag kan worden ingeschreven, in verband met de onderhanden zijnde be stellingen. De prijs wordt door hem berekend, c. q. in overleg met andere bedrijfsleiders en de directeur beslist of een order zal worden geaccepteerd. Tot zoover de gang van zaken wanneer het werk betreft waarop eerst prijsopgave is verzocht. Komt een definitieve bestelling binnen van particuliere zijde of van andere Departementen, dan wordt deze behandeld en afgedaan als een Legerbestelling. Voor elke betrokken werkplaats wordt een kaart uitgeschrevende werkplaats die de aflevering heeft, krijgt de origineele werkkaart, de andere die aan de order moeten medewerken duplicaat werkkaarten De kleur van de kaart doet zien in hoeverre spoed noodzakelijk is. De bedrijfsleider voor wiens werkplaats de origineele kaart is uitgeschreven ontvangt alle kaarten met de betrokken correspon dentie van het bureau administratie. Dit bureau zorgt dat voor elke werkplaats een blauwdruk is bijgevoegd van het te maken artikel, zoodat de bedrijfsleiders hier geen bemoeienis mede hebben. De kaarten worden nu door den eersten bedrijfsleider gedistri bueerd aan de overige bedrijfsleiders. Ieder bedrijfsleider para feert zijne kaarten met bijvoeging van den datum, teekent even- tueele bijzonderheden die niet zijn opgenomen bij het bureau admi nistratie op de kaart aan en zendt ze door naar de betrokken Opzie- 589

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 83