nersvoor de metaalwerkplaatsen door tusschenkomst van den Hoofd opziener der metaalwerkplaatsen (deze titularis heeft het toezicht over de bankwerkerij, de gereedschapsafdeeling, de draaierij, de instrumentmakerij, de geschutherstelwerkplaats). Op de kaart zijn alle bijzonderheden vermeld die betrekking hebben op het werk, de te verwerken materialen, de loonen, enz. Na eventueele bespreking wordt het werk uitgevoerd, waartoe de opzieners de benoodigde materialen, op bon, ontvangen uit het magazijn. Deze bons worden, na waarmerking door den bedrijfsleider doorgezonden naar de boekhouding, die voor de boeking zorg draagt. De bedrijfsleider zorgt dat de opgave van te verwerken loonen niet wordt overschreden, de afwerking in alle opzichten goed is en streng wordt vastgehouden aan den vooraf vastgestelden ter mijn van aflevering. Eiken Woensdag vindt de aflevering van gereedgekomen arti kelen plaats, vanuit de werkplaatsen aan de afpakkamer. Tusschen- tijdsche aflevering geschiedt alleen in spoedgevallen. De kaarten, blauwdrukken en gegevens worden door den Op ziener, die de origineele kaart heeft, verzameld en ingediend bij zijn bedrijfsleider. Geen artikel verlaat de werkplaats dan na te zijn gekeurd en gecontroleerd door den Opziener en den Bedrijfsleider. De kaarten worden wederom door den bedrijfsleider gewaar merkt en gaan naar het hoofdbureau administratie, die met de eindkeuring belast is. Bij afkeuring, worden onmiddellijk maat regelen getroffen, terwijl bij geconstateerde afwijkingen deze onverwijld worden weggenomen. Bovenstaande scherpe controle is onontbeerlijk in een Leger- fabriek. Het is dan ook hieraan toe te schrijven dat vele par ticulieren gaarne werk doen vervaardigen door den A. C. W. daar de strenge keuring waarborg is voor superieur werk en materiaal. 590 Om u een indruk te geven hoe de samenwerking bij de meeste artikelen die door de fabriek worden afgeleverd moet zijn, geef ik als voorbeeld een in herstelling komend kanon. Er is bericht binnen gekomen dat een kanon van 7,5 cm. Vd. na het schot te vlug in batterij loopt en tijdens het vuren een te langen terugloop geeft. Het gaat hier dus om de hydraulische rem. Waar het hier een kanon geldt moet de meest mogelijke spoed worden betracht. Nog voor het kanon bij de inrichting is aangekomen worden de verschillende werkkaarten uitgeschreven, en welhet origineel, voor de ge schutherstelwerkplaats, de duplicaten voor de smederij (c q. gieterij), draaierij, bankwerkerij, instrumentmakerij, houtwerkplaatsen, zadelmakerij en ververij. Tijdens de herstelling kan het noodig zijn dat al deze werkplaatsen hulpver- leenen en er mag geen tijd verloren gaan met administratie, terwijl in geen werkplaats aan iets mag gewerkt worden, indien voor dat werk geen kaart aanwezig is. Is het kanon geheel hersteld, ik stipuleer, niet alleen het bij den troep geconstateerde gebrek, doch geheel is hersteld (zie bij de rondgang het bezoek

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 84