De volgende vraag is hoe worden alle uitgaven verantwoord En zoo kom ik dus vanzelf op de bedrijfsboekhouding bij den A. C. W., die tot op heden nog bij geen enkele andere Artillerie inrichting (Pyrotechnische werkplaats, Werkplaatsen voor Draag bare Wapenen en Projectielfabriek) is ingevoerd. Deze bedrijfsboekhouding is vastgelegd in de volgende nota's Loonadministratie bij den Artillerie Constructie Winkel, nota betreffende de Werkorders en de Kostprijsadministratie, Regelen voor het voeren van de kasadministratie, nota voor de administratie der vaste activa en de nota van enkele nog niet behandelde ge deelten van de boekhouding, en tenslotte een nota Magazijns- beheer met verschillende modellen van staten, enz. Dit mijne lezers, in extenso te behandelen zou zoo onuitspre kelijk taai zijn en voor velen uwer zoo weinig interessant, al hoewel het de basis van het bedrijf is, dat ik globaal dit onder werp, volledigheidshalve, zal bespreken. Toch zullen er wel punten in voorkomen die ook uw belangstelling zullen hebben. Een voornaam punt is de loonadministratie. Hier is vastgelegd de controle op de werklieden, de nummerplaatjes en nummer- kasten, de portierslijsten, arbeidsloon, tijdschrijverij, de verschrij ving der loonen, de vaststelling van de verdiende loonen, de boeten, de onafgehaalde loonen, de boeking in het kasboek en de loonen der losse koeli's. Zooals ik reeds vroeger aangaf haalt 's morgens elke werkman zijn penning af en gaat naar de werkplaats. De portier neemt de afgehaalde penningnummers op in zijn lijsten en dient deze in bij den boekhouder, die eveneens de appellijsten uit de werkplaatsen ontvangt (dubbele controle). Eventueele verschillen worden direct door navraag opgehelderd. Er wordt in de appellijsten per halve dag verschreven. De directeur stelt den tijd vast van den halven dag. Na afloop van de werkweek, die van Woensdag tot Woensdag loopt, wordt uit de appellijsten werkplaatsgewijze een verzame ling per werkorder gemaakt en overgenomen op een recapitu- latiestaat, per werkorder. Deze recapitulatie zal dus aangeven, welke bedragen gedurende een bepaalde week, in de verschil lende werkplaatsen op de diverse orders zijn verwerkt. 591 ■Ban de geschutherstelwerkplaats) en opnieuw gecontroleerd dan gaat het naar de ververij en verzamelt de Opziener van de geschutherstelwerkplaats de duplicaatkaarten om deze, na ontvangen bericht van de ververij dat het kanon ter verzending gereed is, bij zijn bedrijfsleider in te leveren. Nogmaals wordt de vuurmond geheel geïnspecteerd en verlaat zonder ge breken de fabriek. Welke samenwerking tusschen de bedrijfsleiders noodig is voor een vlot afhandelen, zoodat alles geregeld zonder tijdverlies kan worden afgewerkt, zal nu duidelijk zijn. En dit is nu een groot artikel, maar er zijn vele kleine voorwerpen, die dusdanig bewerkelijk zijn, dat zij een even intensieve samen werking eischen. Trouwens samenwerking moet er altijd zijn, zonder dit loopt een fabriek stroef en wordt de productie, in kwaliteit en kwantiteit geschaad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 85