De loonen worden des Zaterdags uitbetaald, zoodat steeds drie dagen loon blijft staan, indien een werkman wegblijft na ontvangst van zijn loon. Een maatregel die vrijwel overal wordt toegepast, om bij ontslag de beschikking te hebben over deze drie dagen loon, voor betaling van eventueel zoek gemaakt ge reedschap. De nota„Werkorders en de Kostprijsadministratie, houdt: de volgende punten in. De kosten van de inrichting zelve, het orderboek, de werk- plaatskaarten, enz. de reparatie's, de aanmaak, de uitbreiding, de berekening der prijzen, de boekhouding, diversen, inlichtingen van den Inspecteur van het Wapen der Artillerie en van den Directeur van het Materieel der Artillerie. In de inleiding worden de verschillende werkplaatsen genoemd. Voor verdeeling van de kosten over de werkzaamheden, door de gezamenlijke werkplaatsen verricht, worden de werkzaamheden verdeeld in drie groepen, elk aan te duiden met een der vol gende letters O. werkzaamheden ten behoeve van de inrichting zelve, met uitzondering van de uitbreiding, (U idem voor de uitbreiding). R. reparatie's voor derden. A. aanmaak voor derden. Alle genoemde groepen worden onderverdeeld overeenkomstig de navolgende regelen. Ie. De onderverdeeling U, A en R, hangt af van het inzicht van den directeur welke onderverdeeling hij van belang acht voor het jaarwerk. Zoolang dit niet is uitgemaakt, wordt elk werk aangegeven met resp. Ua, Aa en Ra. (de a beteekent algemeen). Deze onderverdeeling wordt niet toegepast in de verschrijving van de kosten door de werkplaatsen. Daar wordt slechts het ordernummer benut. 2e. Voor de onkosten van het bedrijf (groep „O") is wederom een andere verschrijvingswijze vastgesteld. Hiervoor worden geen kaarten uitgeschreven, doch worden zij verricht op initiatief van de werkplaats zelf. (Dit principe zou ik niet willen aanbevelen, daar het begrip initiatief in dit ver band m. i. niet op zijn plaats is). Teneinde nu met de nummering van uitgevoerde werken niet in de war te komen, is voor de later te behandelen werkzaam heden van de groepen U, R en A, aanvangende met nummer 501 bestemd, en 1-500, gereserveerd voor de hier bedoelde on kosten „O". Dat voor deze werkzaamheden geen kaarten worden uitge schreven, is tegen het algemeene beginsel, dat niet gewerkt wordt zonder kaart. 592

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 86