De Nota van enkele nog niet behandelde gedeelten bij de boekhouding, houdt zich bezig metde boeken, de grootboek berekeningen en toelichtende staten of registers. A. Rekeningen verband houdende met de vaste bezittingen van het bedrijf. B. Rekeningen van andere bezittingen, vorderingen en schulden. C. Rekeningen van bedrijfslasten. D. Rekeningen van uitgevoerde werken, E. Tusschenrekeningen. Ten slotte behandelt de Nota van de Magazijnsadministratie, tot in finesses het geheele magazijnsbeheer. Wordt nu in een overheidsbedrijf, als de A. C. W., ook gelet op de economische zijde van een bedrijf? De een zegt: natuur lijk ook in een dergelijk bedrijf moet de economie als eerste fac tor in rekening worden gebracht, terwijl anderen zeggen economie bestaat niet in dit bedrijf. De eerste opvatting meen ik als de eenige juiste te moeten aanmerken. Een bedrijf kan alleen dan economisch worden geleid, als alle krachten die aan de productie medewerken doordrongen zijn van het feit dat economie een gebiedende eisch is voor een fabriek. Hoe worden nu de leidende krachten verkregen Vroeger nam men aan dat eik Officier geschikt was als bedrijfsleider bij de inrichtingen op te treden. Dit standpunt heeft men gelukkig ver laten, want zoodoende werd een toestand geschapen, waarbij de bedrijfsleiders nagenoeg geheel afhingen van hunne opzieners, die reeds jaren in het bedrijf waren en als vakmenschen zeer zeker niet gaarne werkten onder niet deskundige krachten. Daarvoor trad een regeling in de plaats volgens welke de offi cieren bestemd voor de technische inrichtingen een volledige oplei ding tot wertuigkundig-of scheikundig ingenieur bij de Technische Hoogeschool te Delft doorliepen. Dienovereenkomstig zijn vijf Officieren der Artillerie voor werktuigkundig, en een voor schei kundig ingenieur opgeleid. Nadien heeft men deze volledige opleiding, in overeenstem ming met die voor de Hollandsche inrichtingen veranderd, in een driejarigen cursus voor hoogere technische vorming. Hierdoor wordt verkregen dat in de toekomst alleen technisch geschoolde krachten bij de inrichtingen zullen worden geplaatst. Alhoewel een driejarige cursus volgend, heeft de praktijk tot nu toe uitgewezen, dat allen die deze opleiding genoten, het ingenieurs-diploma hebben verworven. Is het noodzakelijk dat allen die tot het leidend personeel behooren een technische opleiding hebben gehad Ik antwoord 595

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 89