Ik maakte het volgende mede in een onzer grootste Hollandsche metaalfabrieken. Het was winter en bar koud. In de lasscherij brandde een flinke kachel, daar deze tevens gebruikt moest worden om kleine werkstuk ken voor het lasschen voor te warmen. Op zekeren middag was de opzichter afwezig, wat vaak voorkwam daar over het geheele fabrieksterrein werd gelascht. Twee werklieden stapten binnen, ieder met een stukje gaspijp in de hand en gingen genoegelijk bij den kachel zitten praten. Zij hebben daar gezeten van des middags twee uur tot half vijf, terwijl zij niets in de lasscherij hadden te maken. Het eindje pijp diende alleen als camouflage. Ik vraag mij af, hoe kunnen deze beide menschen een geheelen middag van hun werk wegblijven, zonder dat de opzichter dit bespeurt? Op dezelfde fabriek kwam men in den zomertijd, eiken morgen en middag een werkman op het terrein tegen, ge wapend met een blauwdruk. Hij was dan bezig zijn ochtend- en middagwandeling te maken, die veelal langer dan een uur duurde. De andere werklieden wisten dit allen, en wezen mij den man aan. Ook hier was de fout bij den opzichter gelegen. En wat zegt ge ervan, als op een Zaterdagmorgen, in de gereed- schapsafdeeling, door een der arbeiders, de haren van zijn col lega's worden geknipt, als in een kapperssalon? Doch mijne heeren, de fout schuilt niet enkel bij den opzich ter, al is hij dan de man die de klappen krijgt. Wanneer een bedrijfsleider zich slechts sporadisch in zijn werkplaatsen vertoont en doet hij dit dan altijd op hetzelfde uur, wel dan wordt de tucht niet goed gehandhaafd en verslapt de discipline al heel vlug. Controle is alles, op elk uur, op de meest onverwachte oogenblikken. Ge kunt aannemen dat ge als regel iets opmerkt wat tegen de goede orde ingaat. Grijpt niet altijd in, doch laat steeds aan den betrokkene merken dat ge zijn tekortkoming hebt opgemerkt; een blik is meestal voldoende. Een bedrijfsleider is er niet alleen voor de controle van het werk, doch ook voor con trole van de wijze en de snelheid waarop en waarmede gewerkt wordt. Hij is verantwoordelijk voor de productie. En dan gebruik de juiste menschen op de juiste plaats. Een zenuwachtig mensch aan de verdeelmachines, kost u schatten aan verknoeid werk. Een hulpmiddel hierbij is het psycho-tech- nisch onderzoek. Hierop zal ik niet verder ingaan, het is bewezen dat het besparing geeft, en dat is van het grootste belang voor elk bedrijf. De in een bedrijf verrichte arbeid is onder te verdeelen in productieve en onproductieve. Productief is alle arbeid of inspanning die een behoefte be vredigt of zal bevredigen, met negatie van de erkenning door derden. Onproductief alle inspanning die hieraan niet voldoet. In de industrie is productief, alles waarvan onmiddellijk de vruch- 598

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 92