ten blijken, dus de z. g. n. uitvoerende arbeid. Hierbij is echter wet in het te oog houden, dat indien deze arbeid in verkeerde richting wordt geleid, alle productieve arbeid toch onproductief is. Zoo zou een heftig debat kunnen ontstaan over de productiviteit van een Legerinrichting. Waar deze arbeid gericht is op de mogelijkheid van productiviteit van het algemeen, moet het werk aan deze instellingen als beslist productief worden opgevat. Zoolang de wereld het bestaansrecht van een goede bewapening onafwijsbaar aangeeft, zoolang zal de arbeid bij onze fabriek als productief moeten worden aangemerkt. Zij bevredigt in de eerste plaats een behoefte, n. 1. de goede orde en rust, terwijl de onmiddel lijke vruchten van den arbeid naar voren komen en worden waar genomen in den economischen toestand van de Staat. Het be grip „productief" moet zoo breed mogelijk worden opgevat. Niet alleen het construeeren van een gebruiksvoorwerp is uitsluitend productief. Het opgeven van een bepaalde hoeveelheid arbeid of inspan ning, die dan van te voren is bekend gemaakt, valt onder het taak- en stukwerk. Het taakwerk tot in het uiterste doorgevoerd, heb ik mede gemaakt bij de Société Anonyme des Ateliers de Constructions des Sondages et Traveaux miniers „Lemoine" te Ans (Belg.). Komt daar een bestelling binnen, dan bepaalt onmiddellijk het calculatiekantoor de hoeveelheid werk die geëischt wordt en we krijgen dus een overzicht van alle onderdeelen die voor de bestelling noodig zijn. Zoodra nu aan den aanmaak zal worden begonnen gaan deze gegevens naar de bedrijfsleider, die voor elk onderdeel een aanmaaktijd vaststellen, zoo noodig in overleg met de opzichters. Wordt dan een bepaald werk aan een werkman opgedragen b.v. de aanmaak van 75 stuks 2ll2" bouten, dan krijgt hij hiervoor een bepaalden tijd, laten we zeggen 300 uren. Werkt de man nu de order af in 275 uren dan krijgt hij toch 300 uur uitbetaald, doet hij er 305 uur over dan kunnen deze vijf uur gekort worden van een volgende order. Ik heb dit systeem, wat ik globaal aangeef, bijna twee maanden zien werken en waargenomen dat het in perfectie werkt, tot groote tevredenheid van werkgever en werknemer. De man heeft steeds in het vooruitzicht overuren te maken, hij zal teneinde zijn weekloon zoo hoog mogelijk te doen zijn, al zijn krachten inspannen, en de fabriek kan zich in de eerste plaats aan vaste prijzen houden, met een maximum productie en zekeren termijn van aflevering. Er werd mij eens tegengeworpen, dat het product en de aflevering moeten lijden onder deze wijze van werken. Niets is minder waar, indien de controle behoorlijk wordt uitgeoefend. Dit principe is nagenoeg in elke fabriek door te voeren, ook in een Legerwerkplaats en heeft het groote voordeel, dat aan vaste prijzen kan worden gehouden. 599

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 93