van de vragen hem door of vanwege de directie gedaan, immers hij draagt de verantwoordelijkheid van gemaakte fouten tegenover de directie niet en wel de bedrijfsleider. Bij den A. C. W. laten de verhoudingen op dit gebied niet te wenschen over. Ik heb verschillende groote bedrijven in Nederland en België bezocht, en steeds is mij opgevallen hoe absoluut zelfstandig de bedrijfsleider in zijn werkplaats is, en voldoet hij niet, dan. volgt onmiddellijk ontslag. Dit is nu in het systeem van een Legerinrichting niet zoo eenvoudig. Vandaar dat, alvorens iemand aan te stellen als bedrijfsleider, dus alvorens hem een opleiding te doen geven in Delft, men de absolute zekerheid moet hebben, dat hij als zoodanig zal voldoen. Een strenge selectie is dus noodzakelijk en geschiedt dan ook bij de inrichtingen. Niemand volgt een cursus voor de techniek,, dan na grondig te zijn onderzocht op zelfstandigheid, omgang met personeel, studiezin, aanleg voor de techniek, enz. enz. en alleen zij worden aangenomen, die in alle opzichten aan de ge stelde eischen voldoen, zoodat echec als uitgesloten mag worden' beschouwd. Het groote punt in het bedrijf iskweek vertrouwen, vertrou wen in uw eigen werk en vertrouwen in het werk van anderen. De technische economie kent maar een middel, en dat is organisatie., n. 1. de wegen der middelen. De leiding van het geheele bedrijf ligt bij de directie, zoowel naar buiten als naar binnen. De directeur vertegenwoordigt de fabriek in de buitenwereld. Wat moet nu deze man zijn in het technisch bedrijf? Koopman, ingenieur, jurist of financieele spe cialiteit: een van allen. Hij moet zijn: organisator. Hij moet de organisatie opbouwen en zorgen dat het orgaan als eenheid blijft: functioneeren. Aan het hoofd van de United Steel Trust, stond eerst een ingenieur, daarna werd deze vervangen door een financieele- kracht, en het bedrijf liep bij beide goed. Toen kwam er een rechter (Carry) die de groote plannen heeft uitgevoerd en het bedrijf tot het maximum rendement op voerde, omdat hij voor alles organisator was. Organisator is die man die zijn menschen weet te kiezen en de oogenblikken kent waarop hij specialisten noodig heeft. Hij moet op de hoogte zijn van de algemeene belangen van het bedrijf. Dit gaat in het algemeen op. Bij dan A. C. W. komen echter andere factoren die het vaak noodzakelijk maken, dat de directie zich met de bedrijfsleiding, in detailkwesties moet begeven. De bedrijfsleider zal als regel ingenieur moeten zijn. Hij regelt den gang der werkzaamheden, onder zijn verantwoordelijkheid wordt geproduceerd. Hij geeft aan den meest economischen weg; waarlangs de aanmaak van een artikel kan en moet geschieden. 60 L

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 95