605 2de Vraag. Tijd 3|4 uur. a. Omschrijf de begrippen „dampdichtheid" en „moleculair gewicht" en de betrekking, welke tusschen beide bestaat. b. Hoe en onder welke omstandigheden werkt water op chloor, koolstof, natrium, ijzer, phosphorpentoxyde phosphortribromide, calciumoxyde' en calciumcarbide 3de Vraag. Tijd: 3/4 uur. Geef een korte beschrijving van één wijze, waarop èlk der volgende meta len uit een erts wordt bereid (giet-)ijzer, aluminium. 4de Vraag. Tijd: 3/4 uur. a. Wat verstaat men in de organische scheikunde onder „homologe reek sen"? Geef voorbeelden. b. Op welke wijzen en onder welke omstandigheden kan zwavelzuur op aethylalcohol inwerken c. Wat zijn aldehyden, wat ketonen? Geef een voorbeeld van elk met een bereidingsmethode. NEDERLANDSCH. Tijd: l'/2 uur. Een opstel naar keuze uit een der volgende onderwerpen. 1. De Nieuwe grondslagen voor de Indische defensie. Wijze van vaststelling der grondslagen taak, welke in het algemeen aan de marine en het leger bij de verdediging van Indië is toegekend (handhaving van orde en rust, neutraliteitshandhaving op Java en in de buitengewesten, deelneming aan een volkenbondsactie) de factoren, welke de sterkte der weermacht beheerschen (financieele overwegingen, sterkte van een eventueelen tegenstander) de legerorganisatie (de gevolgen verbonden aan de bezetting van Tarakan en Balikpapan, het gebruik van militie). 2. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Beterkenis der maatschappij voor het economische leven in den archipel de meeningsverschillen omtrent hare tarieven hare verhouding tot de Re geering (contract voor het vervoer van gouvernementsreizigers en goederen) de K. P. M. en de Volksraad in 1930. 3. Het arbeidsvraagstuk voor de groote cultures in Neder- landsch-Indië. Arbeidskrachten in de Buitengewesten Vrije arbeid vrije emigratie werving systemen van werving poenale sanctie Regeeringsstandpunt tegenover de poenale sanctie aanslagen dactyloscopie. Tijd: P/4 uur. Westersche talen. Naar keuze in het Fransch, Duitsch of Engelsch een opstel te maken over een der volgende onderwerpen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 99