of zelfstandig optredende troepenafdeelingen hebben volledige bevoegdheid tot requireeren. Zij kunnen deze bevoegdheid over dragen aan Intendance-officieren en aan officieren, commandanten van detachementen. Elke leverantie geeft recht op vergoeding. De vorderingen geschieden steeds door middel van schriftelijke en onderteekende bevelen, waarbij soort en hoeveelheid der verlangde artikelen behooren te worden vermeld. De ontvangst wordt steeds gestaafd door afgifte van ontvangstbewijzen. Voor de bevelen tot requisitie en de ontvangstbewijzen dienen te worden gebezigd de daarvoor speciaal uitgereikte boekjes met formulieren, waarin tevens de hiervoren bedoelde overdracht is bekend gesteld. Bij absolute noodzakelijkheid en alleen in oorlogstijd kan elke troepen- of detachementscommandant zelfs zonder in het bezit te zijn van de vereischte formulierenboekjes tot vordering over gaan. Ook dan zal dit echter schriftelijk moeten geschieden en wel in tweevoud, opdat 1 exemplaar onmiddellijk kan worden gezonden aan den commandant van het betrokken legerkorps. De leveringen worden eveneens door schriftelijke ontvangstbe wijzen gestaafd. Het 5e wetsartikel geeft een opsomming van de artikelen en de diensten, welke voor vordering in aanmerking komen, waaruit blijkt, dat hieronder alle verplegingsmiddelen zijn begrepen. Als niet-vorderbaar moeten echter worden beschouwd le. levensmiddelen, bestemd voor de voeding van een gezin gedurende 3 dagen 2e. granen, e.d. van landbouwbedrijven voor een verbruik ge durende 8 dagen 3e. fourages voor een behoefte van 14 dagen. De bevelen tot levering worden gemeentesgewijze gericht aan de desbetreffende burgemeesters. Slechts bij hooge noodzaak mag men zich rechtstreeks tot de inwoners wenden. Er dient rekening te worden gehouden met de capaciteit van het gebied. De burgemeester, zoo mogelijk bijgestaan door twee leden van den gemeenteraad en twee notabelen, verdeelt de bevolen leveran ties en diensten onder de inwoners Bij onwilligheid of verzuim kunnen straffen worden opgelegd en kan geweld worden gebruikt. Ook aan de uitkeering van de vergoeding zijn tal van bepalingen gewijd. Onmiddellijk bij het begin der mobilisatie benoemt de Minister van Oorlog in elk departement, waar requisities zullen of kunnen worden uitgevoerd, een commissie (commission devaluation), alsmede een centrale commissie voor adviseering en behoud van éénheid van opvatting bij de departementale commissies. De burgemeesters zenden na elke requisitie nominatieve op gaven aan de betrokken commissie, welke opgaven, behalve de 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 9