5. HOFFMANN EN TANNENBERG. door M. H. DU CROO. Kapitein van den generalen staf. Neen, als de heer Mantel vermeent, dat mijn persoonlijke over tuiging inzake den strategischen spiritus rector van Tannenberg de kern der rechtzettingen vormde, welke zijn schets in het Aug. nummer van 1929 zoude behoeven, dan ben ik blijkbaar èn in het artikel in het December-nummer van 1929 èn in de eerste noot bij dat artikel niet voldoende duidelijk geweest. De kern der rechtzettingen was inderdaad omvangrijker; de bedoeling, welke bij de rechtzetting voorzat, reikte verder dan een trouwens in wezen altijd persoonlijke keuze „Ludendorff of Hoffman". Immers ik eindigde met: „En in dien spiritus rector dacht en deedwijlen veldmaarschalk Graf v. Schlieffen". En hierin lag de kern van de bedoelde conclusie als zoodanig. Intusschen wil ik gaarne trachten den pennestrijd overigens buiten bijkomstigheden houdende om ook van mijn zijde het geval Hoffmann nader te belichten. Ik stel daarbij op den voorgrond, dat ik klaarblijkelijk ten onrechte uit de schets in het Aug. nummer van '29 den indruk kreeg, dat de schrijver of Ludendorff öf het tweemanschap Hin- denbiirg-Ludendorff naar voren bracht als de strategische „Urhe- ber" (ik gebruik duidelijkshalve de terminologie van den heer M.) van Tannenberg. Uit de conclusie, gesteld aan het slot van het artikel in het Mei-nummer van 1930, lees ik thans echter dat de heer M. de O. H. L. als zoodanig beschouwt. Naar mijne overtuiging, gegrond op de bronnen, welke ik ten aanzien van Tannenberg raadpleegde, is ook deze conclusie niet juist. Daarom mijnerzijds de volgende toelichtingen. De slag bij Tannenberg werd n. m. m. reeds voorbereid in den avond van 20 Augustus, toen de cdt van het 8ste Leger zich liet overtuigen van de noodzakelijkheid om den terugtocht tot achter den Weichsel niet te bevelen, doch I A. K. en 3 R. D naar 576 N.a.v. „Hofmann de spiritus rector van Tannenberg niet!", door P.Q Mantel (I. M.T. 1930 No. 5; zie ook l.M.T. 1929 no. 12).

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 68