715 3e. Het gewijzigd gebruik van de Europeesche militie (zie punt 4 van het schema van uitvoering). De Regeering zag zich genoopt hierbij de be- zwaren te weerleggen v. w. b. de in ongunstigen zin gewijzigde verhouding tusschen het Eur. en het niet-Eur. element bij de infanterie, de verzwakking van de infanterie bataljons met 1 compagnie; de minder intensieve geoefend heid van de artillerie als deze minder beroepspersoneel gaat tellen, de moei lijkere mobilisatie doordat de vorming van de hulpwapens en diensten nu niet zonder oproepen van de militie mogelijk zal zijn. Zonder de nadeelen te ontkennen werd van Regeeringszijde aangetoond dat Zij de gekozen oplos sing ziet als eene welke zonder overschrijding van de gestelde grenzen naar haar meening, een zoo gunstig mogelijk rendement in uitzicht stelt. Uiteraard zal de beoogde reorganisatie eerst tot stand kunnen komen nadat voldoende militiepersoneel voor de hulpwapens zal zijn opgeleid 4e Tegen het behoud van het divisieverband werden verschillende bezwa ren geopperd terugkeer naar het vroegere brigadeverband werd als zijnde meer in overeenstemming met de beperkte taak (neutrahteitshandhaving) en meer aansluitend aan de nieuwe bestuursindeelmg van Java gesuggereerd. De Regeering verkiest behoud van het divisieverband met ïndeelmg in twee divisies* omdat deze ook voor de toekomstige organisatie de meeste voor- deelen in zich vereenigt v. w b. oefening, gevechtsleidmg, vorming van een geëigende groep voor neutraliteitshandhaving, en voering van het territoriaal gezag, terwijl de verleening van militairen bijstand ook op bevredigende wijze verzekerd is. j 5e. Met betrekking tot de grondslagen werden nog bezwaren aangevoerd tegen de aan de inrichting van Balikpapan en Tarakan verleende preferentie boven Soerabaja, Tg. Priok en andere punten in de buitengewesten, waar tegenover door de Regeering is gesteld dat de verdediging van de genoemde oliehavens nog van den grond af aan moet worden opgebouwd, dat te Soera baja reeds verdedigingswerken aanwezig zijn en zoowel deze plaats als 1 g. Priok door de op lava aanwezige troepen beveiligd zijn en voorts dat anaere punten in de buitengewesten niet van zoo domineerende beteekenis zijn, dat gezien de beschikbare gelden aan een bijzonder ingerichte verdediging kan worden gedacht te meer waar het operatieve orgaan van de Vloot, dat geheel los van Java is, indirect tot de verdediging van die punten meewerkt. De Regeering vond hierbij tevens gelegenheid er op te wijzen dat in de gekozen oplossing geenszins een achterstelling van de buitengewesten mocht worden gezien. De Marine toch is in de eerste plaats voor die gewesten van beteekenis. Buiten en behalve deze punten werden nog verschillende vraagstukken en vraagpunten in bespreking gebracht. Zullen deze gedeeltelijk behandeling vinden in hetgeen hierna nog zal worden opgemerkt met betrekking tot de details betreffende de voornemens ten aanzien van de toekomstige organisatie - ia 1 i. iTaft-oHon vu meer en ontwikkeling van land- en zeemacht, in het algemeen betreffen zij details en overigens technische zaken, die hoewel voor de lezers van het I M. T. ontegenzeggelijk van belang, in het groote raam, dat in een overzicht als dit op den voorgrond moet treden kunnen zij gezien de beschikbare plaatsruimte niet alle worden belicht. Met betrekking tot den in den Volksraad uitgeoefenden drang tot wijziging van de grondslagen op enkele punten is eindelijk nog van belang de uitspraak van de Regeering dat zij van meening is, dat wanneer in den Volksraad nieuwe gezichtspunten zouden worden geopend of overtuigende argumenten tegen de kenbaar gemaakte richtlijnen van beleid zouden worden aangevoerd, onge twijfeld een wijziging der defensiegrondslagen door de Kroon in overweging zal worden genomen. Wordt vervolgd).

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 101