beweging noord om Namen heen inleiden. Bij aankomst op den noordelijken oever van de Maas wordt het 1ste Cav. Korps onder de bevelen van den Opperbevh. van het 2de Leger gesteld". Voor het 3de Leger werd hier nog aan toegevoegd„Het 4de Leger kreeg aanwijzing met den rechtervleugel nauwe verbinding met den linkervleugel van het 3de Leger te onderhouden". De rechtervleugel moest nu dus naar het zuid-westen inzwen- ken om de Franschen en Engelschen aan te grijpen. Van de Engelschen was nog weinig bekend men meende rekening te moeten houden met de mogelijkheid van hun ingrijpen uit de richting van Rijssel. Zekerder en duidelijker waren de omtrent de Franschen binnengekomen berichten. In den hoek tusschen Sambre en Maas, Z.W. van Namen, kon men rekenen op de aanwezigheid van 4—6 Legerkorpsen, terwijl nog 3 korpsen in N. richting tegen de Sambre in opmarsch zouden zijn. Het Maasvak tuschen Givet en Charleville (nabij Mézières) was schijn baar niet door den vijand bezet. Generaal von Bülow besloot het 1ste en 2de Leger aaneen gesloten uit de lijn Brussel—Namen tegen de Sambre te doen inzwenken, terwijl het 3e Leger op de Maas tusschen Namen en Givet zou oprukken. De gelijktijdige aanval tegen beide fronten van den vijand werd vastgesteld op 23 Augustus. Generaal von Bülow streefde hier naar een tactische overwin ning. Opdat het 1ste Leger bij het inzwenken niet te ver van het 2de verwijderd zou geraken en onmiddellijke ondersteuning van het 2de Leger gewaarborgd zou zijn, werd den linkervleugel van het 1ste Leger Maubeuge als marschrichting gegeven. Daar door ontging echter aan het 1ste Leger, zeer tegen den zin van den Opperbevh Generaal von Kluck, de mogelijkheid om verder naar het Westen omvattend uit te halen. De aanvalsdrang van onderbevelhebbers leidde tot een ontij- digen aanval van den linkervleugel van het 2de Leger reeds op 21 Augustus. De Opperbevh. van het 2de Leger besloot toen den volgenden dag den aanval op het Sambre-front in te zetten, vóór de aanval der beide andere legers werkzaam kon worden. Den 23sten begonnen de Franschen den terugtocht, nadat het noordfont van Namen onder den Duitschen storm gevallen was. Het 3de Leger stiet voor de Maas op hardnekkigen tegenstand van een minderheid. De gunstige gelegenheid om zuid van Givet over de Maas te gaan en de Franschen in den rug aan te grijpen, werd te laat benut: het 5de Fransche Leger was reeds teruggetrokken. Op den uitersten rechtervleugel stiet het 1ste Duitsche Leger bij Mons, noord van Maubeuge, op de Engelschen, die naar den Franschen linkervleugel gegaan waren en met dezen terug weken. Evenmin als op den linkervleugel bij Givet kwam het 630 Dit was den 21sten bij het 1ste Leger bekend geworden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 10