den vijand nog nergens beslissend gebroken was. Het 4de en 5de Leger ondervonden heftigen weerstand aan de Maastoen na herhaald aandringen van den Hertog van Würtemberg (4de Leger) het 3de Leger den 27sten inzwonk naar Rethel, gaf dit verlichting. Nu kwamen echter drie legers met het front naar het zuiden te staan, waardoor de groote omvattingsgedachte steeds meer in gevaar kwam. Terwijl toch het 3de Leger naar links afweek, zouden er rechts voor dit Leger zeer loonende opdrachten geweest zijn, welke meer bijgedragen zouden hebben tot het bereiken van het strategisch doel der gezamenlijke operatiën. Daar immers had de tegenaanval van de aan de Sambre geslagen Franschen en Engelschen opnieuw gelegenheid geboden voor een vernietigenden slag. Nü kon door het afbuigen van het 3de Leger naar het oosten de overwinning van het 2de Leger bij St. Quentin op 29 en 30 Augustus niet tot een vernietiging lei den. Ook het 2de Leger geraakte daarna door de vervolging in zuidelijke richting. Slechts het 1ste Leger bleef tot nu toe de gelegenheid open vast te houden aan de omvattingsgedachte. Het haalde met den rech tervleugel uit over Amiens, boog daarna echter eveneens naar het zuiden in, om in aansluiting met het nevenleger den geslagen vijand oostelijk van Parijs vóór te komen en zijn verbindingen met de hoofdstad door te snijden. De geheele aanvalsbeweging was nu in zuidelijke richting geraakt. Op grond van dezen toestand wees de O. L den 2den Sep tember de massa der geallieerde legers als hoofdoperatieobject aan. Den Opperbevhs. van het 1ste en 2de werd dien dag 9 30 nm draadloos geseind: „Doel O. L. Franschen in Z. O. richting van Parijs af te dringen. 1ste Leger volgt geëcheionneerd ach ter- en uitwaarts van het 2de Leger en is verder belast met de beveiliging van de flank der legers''. Dit doel was alleen te verwezenlijken, indien een sterke rech tervleugel westelijk om den vijand heen kon grijpen en er dus alles op zette door de indirecte vervolging 's vijands flank voor bij te komen. Door geforceerde marschen uit te voeren had het lste Leger er naar gestreefd het 2de vóór te komen, doch nu droeg het bevel van de O. L. aan het lste Leger op achter het 2de te volgen, ten einde de rechterflank der Duitschers tegen Parijs te beschermen. Omstreeks middernacht 2/3-9 werd aan de O. L. gemeld, dat het lste Leger er nog niet in geslaagd was de linkerflank van de over Soissons naar het zuiden terugtrekkende Franschen te bereiken. Veel uitzicht op een goeden uitslag van den opzet van de O. L. bestond dus niet, want indien het indirect vervolgende lste Leger geen druk kon uitoefenen op de Fransche verbin dingen, hoe zou dat dan bereikt moeten worden door een fron taal nadringen van het nog verder naar het noorden staande 633

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 13