De Slag aan de Marne. (Schetsen 4 en 4a). De door den Opperbevh. van het 1ste Leger voor den 5den September bevolen bewegingen waren reeds begonnen, toen 's morgens om 7.15 het volgende bevel van de O. L. in het hoofd kwartier binnenkwam: „1 und 2 Armee verbleiben gegenüber Ostfront von Paris1 Armee zwischen Oise und Marne, Marne- Übergange westlich Chateau-Thierry besetzend, 2 Armee zwischen Marne und Seine, Seine-Übergange zwischen Nogent und Méry einschl besetzend". Wilde Generaal von Kluck dit bevel opvolgen, dan moest hij met zijn hoofdmacht keertmaken en over de Marne teruggaan. De hardnekkige vervolging van de afgeloopen dagen zou dan echter juist op het oogenblik, dat het mogelijk scheen den Fran- schen linkervleugel te omvatten, alle waarde verliezen. Omtrent het uit Parijs dreigend gevaar was men bij het 1ste Leger nog niet voldoende op de hoogte. Bij het opperbevel was tot den ochtend van den 5den September geenerlei bericht bin nengekomen over troepenverzamelingen bij Parijs of over spoor- wegvervoeren naar Parijs van andere deelen van het Fransche front. Wèl was bekend, dat de bij Amiens verslagen Fran sche troepen op Parijs teruggetrokken waren, doch een ernstigen aanval werd van deze troepen niet gevreesd Generaal von Kluck besloot daarom de vervolging nog voort te zetten tot de Seine en overigens de zwenking tegen Parijs zoodanig voor te bereiden, dat deze in den avond van den 5den zou kunnen worden bevolen. Aan de O. L. werd draadloos om bewilliging in dit besluit ge vraagd. Aan het zich noord van de Marne bevindende korps (IVde Res. Kwerd bevolen den marsch te staken en met de toege voegde Cav. divisie de rechterflank van het Leger tegen Parijs te beveiligen. Door zijn onbekendheid met den toestand onderschatte de Opperbevh. van het 1ste Leger dus het uit Parijs dreigend ge vaar. In den avond van den 5den zouden hem de oogen opengaan Het 2de Leger staakte na ontvangst van het bevel der O. L. de voorwaartsche beweging; slechts de linkervleugel zou den aanval blijven voortzetten als inleiding tot de zwenking naar het westen. Het 3de Leger had na hevige gevechten Chalons aan de Marne bereikt en hield den 5den een dag rust. Het 4de Leger rukte door en bereikte dien dag met den rechtervleugel Vitry-le- Frangois, terwijl het 5de Leger onder beveiliging van de linker flank tegen Verdun de beweging in Z. O. richting voortzette en 636 Belangrijke gegevens hieromtrent waren bekend bij de D.L. en bij het den 4den Sept. bij Meaux staande korps. Deze gegevens werden öf niet gezonden naar het opperbevel van het 1ste Leger, öf bereikten het niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 16