In den loop van den ochtend werd een draadloos bericht van de O. L. opgevangen, waaruit bleek dat de Franschen een groot tegenoffensief waren begonnen Generaal von Kluck had gemeend dat de aanval uit Parijs slechts werd gedaan ter verlichting van de Z. O. van Parijs staande Engelsche en Fransche troepen om dezen troepen gelegenheid te bieden achter de Seine terug te gaan. Nu het een groot tegenoffensief gold, kon door een aanval op den Duitschen rechtervleugel de toestand critiek worden. Hoe dit gevaar af te wenden Teruggaan achter de Ourcq en in aan sluiting met den rechtervleugel van het 2de Leger tegen de be dreiging verdedigend optreden Daarmede zou men den vijand het initiatief laten; bovendien kwam het 1ste Leger dan tusschen Marne en Ourcq, waar op dat oogenblik de treinen van dit Leger samendrongen, in een ongunstige tactische positie. Een critiek moment, gelijk veertien dagen tevoren in Oost- Pruisen was doorleefd, waar het dreigend voortrukken van Ren- nenkampf een oogenblik deed twijfelen aan de mogelijkheid van voortzetten der operatie. „Wir überwinden die Krisis in uns, bleiben dem gefaszten Entschlusz treu und suchen weiter die Lösung mit allen Kraften im Angriff', schreef von Hindenburg later. Zoo ook hier Generaal von Kluckhij nam het kloek besluit den Franschen omvattenden aanval door een omvatting tot staan te doen brengen. Om 11 vm. kregen het lilde en IXde L. K. bevel zich van den vijand los te maken en dadelijk naar het noorden af te marcheeren. Onder achterlating van één divisie op den zuidvleugel van het lste Leger, waar de Franschen bijzonder sterk opdrongen, moesten beide korpsen naar den noordvleugel van het Leger marcheeren om daar tegen de linkerflank van de Franschen in te zwenken. Alle troepen, welke in het etappengebied even gemist konden worden, moesten naar het front. In afwachting van de aankomst van deze versterkingen werd den 7den en den 8sten 's vijands aanval glansrijk doorstaan en liep het groote Fransche tegenoffensief, waarvan beslissende strategische gevolgen werden verwacht, dood. Na geweldige krachtsinspanning bereikten het IXde Korps en een divisie van het lilde Korps den rechtervleugel, vanwaar zij den 9den de Fransche linkerflank zouden aangrijpen, terwijl een tweetal uit België aangekomen Brigades aldaar in 's vijands rug zouden aanvallen. Bewonderenswaardig is de prestatie van het lilde en IXde Lj K., die van hun opstelling 40 K.M. zuid van de Marne op den 7den en 8sten September naar den noordvleugel van het lste Leger aan de Ourcq werden verplaatst. „Das III und IX Arineekorps hatten bei sehr heiszem Wetter und auf staubigen Straszen einen Gewaltmarsch durchgeführt, der zu den höchsten Leistungen des deutschen Westheeres wahrend dieses ganzen Operationsabschnit- 638

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 18