Ten einde gevolg te geven aan de opdracht van de O. L. om een stelling in te nemen tusschen Marne en Seine, bleef Gene raal von Bülow met zijn linkervleugel ten aanval voorwaarts gaan, om zoo naar rechts te kunnen inzwenken en tevens het 3de Leger bij zijn voorwaartsche beweging te steunen. Generaal von Bülow hoopte inmiddels, dat de gaping tusschen zijn Leger en het 1ste verdwijnen zou door een teruggaan van het lste Leger. Men ziet dus den Generaal von Bülow vasthouden aan de gestelde opdracht en trachten door den hoofddruk op den linker vleugel van zijn Leger te leggen de rechtszwenking uitte voeren, terwijl Generaal von Kluck door een aanval met den hoofddruk op zijn rechtervleugel tracht het gevaar uit Parijs te bezweren. Dus juist nabij de gaping waren beide Legers het zwakst. Ge durende de operatiën was er onvoldoende samenwerking tusschen beide legerbevelhebbers, terwijl de O. L. niets deed om overeen stemming in de operatiën te brengen. Allengs begon de O. L. zich het daar dreigend gevaar te reali- seeren. Nadat te harer kennis was gekomen, dat de korpsen III en IX van het lste Leger naar het noorden waren aangetrokken en zij mededeeling ontving van het 2de Leger, dat dit Leger zich trots de overmacht in zijn stellingen kon handhaven en op den 8sten den aanval met den linkervleugel voortzette, doch overigens „als gevolg van de geleden verliezen nog slechts de gevechts kracht van drie korpsen" had, terwijl zij de radiografische mede deeling opving van den Commandant van het lste Cav. Korps aan Generaal von Bülow, dat de eerste onder 's vijands druk terugging in de richting van Chateau-Thierry, twijfelde de O. L. er niet meer aan of de vijand was in opmarsch tegen de ruimte tus schen het lste en 2de Leger. Het gevaar van een doorbreking dook op. Ten einde den toestand, vooral bij het lste Leger, op te helderen, besloot Generaal von Moltke een berichtofficier, den Overste Hentsch, die den 5den ook aan het front was geweest, uit te zenden. De opdracht van Generaal von Moltke aan Overste Hentsch werd niet schriftelijk vastgelegd deze opdracht deed misverstand ontstaan, dat nimmer opgehelderd is. Terwijl Generaal von Moltke later aangaf, dat hij Overste Hentsch slechts naar het 2de en lste Leger had gezonden om zich van den toestand op de hoogte te stellen en het lste Leger, indien dit gedwongen was om terug te gaan, aan te geven terug te trekken in de lijn Soissons—Fismes, meende Overste Hentsch gemachtigd te zijn „im Notfalle eine Rückwartsbewegung der 1 bis 5 Armee bis hinter die Vesle und in Höhe des Nordrandes der Argonnen im Namen der Obersten Heeresleitung anzuordnen". Halverwege Soissons-Reims. 640

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 20