seinde aan de O. L niet medegehoordde pessimistische stem ming zou dan ongetwijfeld geweken zijn. Er werden verder ook geen pogingen gedaan om meer helderheid te krijgen omtrent den toestand bij het 1ste LegerOverste Hentsch bleef 's nachts bij het Hoofdkwartier van het 2de Leger en ver trok in den ochtend van den 9den naar het 1ste Leger. De linkervleugel van het 2de Leger zette in den morgen van den 9den den aanval, zooals bevolen was, voort. In aansluiting met den rechtervleugel van het 3de Leger gingen de troepen succesvol vooruit. In den loop van den ochtend kwam een vliegerbericht binnen, dat het gevreesde gevaar meldde 5 colonnes waren in opmarsch tegen de slechts zwak bezette ruimte tusschen het 1ste en 2de Leger. Het oogenblik voor het besluit tot den terugtocht was blijkbaar gekomen. Niemand in het Hoofdkwartier twijfelde er aan of nu zou ook het 1ste Leger terug moeten. Omtrent den werkelijken toestand bij het Leger-von Kluck had men nog immer geen berichten. Om 11.45 vm. gaf Generaal von Bülow bevel tot het aanvaar den van den terugtocht In den namiddag moest het 3de Leger, dat den vijand met zoo goed gevolg had aangegrepen, zich wel noodgedwongen bij de teruggaande beweging aansluiten. Zooals reeds vermeld zou den 9den op den rechtervleugel van het 1ste Leger de beslissende omvattende tegenaanval worden ingezet. Deze aanval verliep met goed gevolgde Franschen wer den op hun linkervleugel krachtig teruggedrongen en bereidden in allerijl een opnamestelling voor hun teruggeworpen troepen voor. Ten einde het gevaar, dat uit het zuiden dreigde, te veron- zijdigen gaf Generaal von Kluck om half twaalf bevel den lin kervleugel van zijn Leger terug te nemen. Een daar door een Brigade van het IXde L. K. uitgevoerde tegenaanval deed de Engelschen een wijle terugdeinzen. Hield de teruggebogen lin kervleugel stand tot de rechtervleugel de Franschen afdoende teruggeslagen had, dan zou de crisis doorstaan zijn. Toen kwam om half één de Overste Hentsch in het Hoofdkwar tier aan. Door den Chef van den Gen. Staf van het 1ste Leger werd Overste Hentsch van den toestand op de hoogte gesteld, waarbij bleek dat de Fransche aanval schitterend afgewezen was. Overste Hentsch kwam echter niet tot ander inzichthij schil derde den toestand van het 2de Leger als zeer ongunstig en was van oordeel, dat voorloopig alle Legers teruggenomen moesten worden. Tegen een terugtocht van het 1ste Leger rees ernstig verzetOverste Hentsch bleef er bij, dat een voortzetten van het offensief van het 1ste Leger onmogelijk was, daar de reeds inge zette terugtocht van het 2de Leger niet meer te veranderen viel Was niet juist! 642

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 22