Toen kwam de wending; de Fransche hoofdaanval kwam niet in Lotharingen Wat moesten nu het 6de en 7de Leger doen De Opperbevh. besloot den terugtocht te doen staken en ter opheldering van den toestand aanvallend voorwaarts te gaan. Nogmaals oefent de O. L. haar invloed uitOverste von Dommes geeft namens von Moltke den raad nog meer achteruit te gaan. Doch de Franschen volgen slechts aarzelendgaan de Duit- schers nog meer terug en volgen de Franschen niet verder, dan bestaat de kans dat deze troepen den Duitschen aanval ont- loopen. Moeilijk besluit! Als de Opperbevh. zich nogmaals tot de O. L. wendt, laat deze hem schietende O. L. wil den Opperbevh. de verantwoordelijkheid voor de leiding van de operatiën van het 6de en 7de Leger niet ontnemen. Generaal von Moltke wist echter dat toen zou gaan gebeuren, wat hij liever nog niet wilde. Desniettegenstaande het opperbevel van het 6de Leger los te laten, getuigt niet van een krachtige leiding. Was het in Von Moltke's gedachtengang werkelijk gegaan om: öf öf, dan zou, toen bleek dat de Fransche hoofdaanval niet tusschen de Vogezen en Metz zou gedaan worden, het zaak geweest zijn het roer geheel om te gooien en alle aandacht te concentreeren op de operatiën van den rechtervleugel. Dan had het vervoer van de 6V2 Ersatzdivisie, welke onderweg waren naar Straatsburg en Saarbrücken, dadelijk omgelegd moeten zijn naar den rechtervleugel van de Duitsche legers. Maatregelen hadden dan getroffen moeten worden om zoo eenigszins mogelijk nog troepen van het zuiden naar het noorden te verplaatsen. Het een noch het ander geschiedde. Generaal von Moltke heeft van zijn linkervleugel de beslissing verwacht en van die gedachte heeft hij zich blijkbaar niet kun nen losmaken. Dit kan blijken uit de aanwijzingen van den 4den September, welke spraken van het overschrijden van de Moezel door het 6de Leger. Ook kan dit blijken uit de omstandigheid, dat den 25sten Augustus 2 legerkorpsen van den rechtervleugel werden losgemaakt om naar het oostfront gezonden te worden. Al waren de berichten van den rechtervleugel nog zoo rooskleurig, vóór de zege werkelijk behaald was hadden deze korpsen aan den beslissenden vleugel niet onttrokken mogen worden. Toen bleek, dat de hoofdaanval der Franschen niet in Lotharingen kwam, drong Overste Tappen er bij Generaal von Moltke op aan de in aantocht zijnde 6V2 Ersatzdivisie naar den rechter vleugel te dirigeeren. Generaal von Moltke bewilligde daarin niet; waarom is niet bekend. Men wil, dat Generaal von Moltke ernstig bezwaar had tegen het geven van contra-bevelen. Doch waarom zond men dan den 25sten Augustus niet die 6'ƒ2 Ersatz divisie welke toch oorspronkelijk voor het oosten bestemd waren naar het oostfront, in stede van de beide korpsen van den rechtervleugel Die divisiën konden in het zuiden zonder bezwaar gemist worden. 644

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 24