uit Parijs tastbare vormen aan en kwam de wending. Von Kluck nam zijn Ilde en IVde L. K. achter de Marne terug, waardoor de opening ontstond, welke daarna nog vergroot werd door het terug halen van lilde en IXde L. K. Toen uit een den Duitschers in handen gevallen bevel van Joffre bleek, dat de Franschen en Engelschen den 6den een algemeenen tegenaanval zouden ondernemen, was het wel zaak voor de Opperbevhs. van 1ste en 2de Leger om tot eiken prijs een doorbreking tusschen hun Legers te voorkomen. Nauwe samenwerking tusschen die Legers was daartoe een ver- eischte. Deze heeft echter ontbroken. Met groote zorg zag von Bü- low het verloop der operatiën van het 1ste Leger aan; hij vermoedde dat de toestand bij dat Leger zeer critiek was, doch deed geen poging om verbinding te krijgen met von Kluck. Eerst den 9den September, enkele uren nadat het besluit tot den terugtocht ge nomen was en dit radiografisch werd medegedeeld aan het 1ste Leger, liet von Bülow vragen „Wie Lage bei der 1 Armee Be- richtofficieren werden niet over en weer gedetacheerd. En toch was nauw contact tusschen de beide legerbevelhebbers nu juist zoo uiterst noodzakelijk. Door gebrek aan samenwerking liepen de operatiën uiteen, want terwijl von Kluck zijn Leger omwendde naar het noorden en door een omvatting den Franschen aanval afwees, bleef von Bülow vasthouden aan de zwenking naar rechts van zijn Leger, waartoe hij het zwaartepunt op den linker vleugel hield. Doch was dat voor het oogenblik het voornaamste Het bevel van de O.L. was door de feiten achterhaald het innemen van de opstelling 1ste Leger tusschen Oise en Marne, 2de Leger tusschen Marne en Seine met front naar Parijs, kon niet ongestoord meer plaats vinden, aangezien 's vijands tegenoffensief reeds was ingezet. Nü ging het er om, dat het 1ste Leger den aanval uit Parijs kon afwijzen, want die beteekende voor het oogenblik het grootste gevaar voor de Duitsche legers. In stede van bezorgd te zijn voor zijn open rechtervleugel, moest von Bülow nu in de eerste plaats bezorgd zijn voor den rug van het 1ste Leger. Generaal von Kluck deed wat hij kon voor de beveiliging van zijn linkerflank en rug Generaal von Bülow daarentegen deed niets. Hij zette den aanval met zijn linkervleugel voort en nam middelerwijl zijn rechtervleugel nog meer terug. Had von Bülow evenwel meer krachten aangetrok ken op zijn rechtervleugel, wat de omstandigheden toelieten, en een stoot gedaan in de flank van de naar de Marne oprukkende Engelschen, dan zou daarmede het overschrijden van de Marne den Engelschen nog voor" eenigen tijd ontzegd zijn. In de dagen van 5 8 September deed de O. L. niets om leiding te geven aan de operatiën. Eerst den 8sten 's avonds kwam Over ste Hentsch, die de situatie der rechterlegers zeer somber inzag, in het Hoofdkwartier van het 2de Leger. Daar volgde de reeds weergegeven bespreking met Generaal von Bülow, waarbij over eengekomen werd dat het 2de Leger den volgenden dag terug zou 647

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 27