2. IETS OMTRENT ZWARE MITRAILLEURS. door C. G. VAN MOURIK, Kapitein der Artillerie. a. Gedekte of ongedekte stellingen. De kwestie directe en indirecte richting bij de zware mitrail leurs is in Nederlandsch-Indië zoowel als in Holland opgelost (men heeft vrijwel de Artillerie-definitie aangenomen), ofschoon wij overtuigd zijn, dat die strijd nog lang zal nawerken. Een ander strijdpunt is intusschen naar voren gekomen, nauw verband houdend met de directe of indirecte richting n.l. het vraagpunt der gedekte en (of) ongedekte stellingen. Nu is dit voor ons nooit een strijdvraag geweest, omdat we altijd overtuigd zijn geweest, dat het onverantwoordelijk is om open en bloot te gaan staan, indien men de opdracht uit een gedekte stelling kan uitvoeren. Wij willen één en ander bespreken aan de hand van een artikel van den overste Schobert in het Militair Wochenblatt van 11 September 1929 (No. 10) wat o.i. een artikel is, waar technisch geen speld tusschen te krijgen is. Bovendien is Overste Schobert inderdaad een vakkundige van den eersten rang, schrijver van een handleiding Over het schieten met zware mitrailleurs, destijds kapitein zijnde door hem met den ritmeester Veith uitgegeven, een werkje dat in Duitschland zoowel als in het Buitenland veel opgang heeft gemaakt. Bij de bespreking laten we verder de kwestie directe of indi recte richting buiten beschouwing, ofschoon we iedereen kunnen aanraden, het artikel juist in dit opzicht eens te bestudeeren. Overste Schobert verdeelt de doelen in twee soorten a. Na h ziele doelen tot 1500 M. (2) €50 In 't kort komt de beschouwing op het navol gende neer: a. Directe en indirecte richting zijn volkomen gelijkwaardig b. De nauwkeurigheid voor beide methoden is volkomen gelijk c. Het munitieverbruik is voor beide richtwijzen gelijk d. De indirecte richting (oude definitie) is inderdaad minder snel. (2) Die grens zal voor het kal. 6,5. m.M. om de gedachte te bepalen op 1200 M. moeten liggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 30