b. Fernziele doelen boven 1500 M. De doelen op korten afstand moeten als regel uit open stel lingen worden bevuurd, omdat de vluchthoogte als regel te gering is, om aan den dekkenden rand der verhooging te kunnen blijven. De doelen op grooten afstand kunnen bijna altijd uit gedekte stellingen bevuurd worden, omdat de vluchthoogte reeds zoodanig is dat de dekkende helling geen beletsel meer is. Als criterium voor het gedekt staan wordt dus gegeven „d e vluchthoogt e". Na het vorenstaande zou men dus kunnen zeggen, beneden 1500 M. is de vluchthoogte te gering, in Indië schieten we nor maal beneden 1500 M., dus voor Indië is de kwestie al heel een voudig n.l. „de gedekte stelling is hooge uitzondering, de open stelling regel". Men zou dan een groote misrekening maken, want le. heeft men in Duitschland een zware mitrailleur kaliber 8 m.M. met een zeer rasante baan, vooral met de „Schwere S". munitie. 2e. Spreekt overste Schobert van „den deckenden Han g", een dekking die zelfs voor Artillerie al vaak hinderlijk is, ook al is de helling vrij flauw. Fig. 1. Heel iets anders levert een opstelling volgens Fig. 2 (Natuur lijk zijn dit eenvoudige verheffingen, geen heuvelruggen of iets dergelijks). ad le. Inderdaad kan bij het kaliber 6.5 m.M. die afstand klei ner genomen worden, want de bestrekenheid van de baan is veel geringer, valt zelfs tegen. In Holland zagen wij die bestrekenheid van de baan op schietcursussen, door middel van het schieten met lichtspoormunitie in den nacht van de banen van 800 1200 en 1500 M. in het geheugen prenten. Voor ons beroepsleger o. i. een zeer goed middel om in de meeste gevallen globaal de mogelijkheid te schatten, ad 2e. Wij kunnen ons zeer veel gevallen voorstellen, dat de dek king geen bezwaar oplevert. (Echter dan geen opstelling op de van den vijand afgekeerde zijde van een heuvelrug, die al zeer spoedig een bezwaar is, omdat daar als regel ook een groote doode hoek mee gepaard gaat). 651

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 31