In elk geval kan men ten allen tijde, naar een dekking streven, die even hoog als de monding is. Men heeft dan wel geen volkomen dekking, maar de opstelling biedt, na eenige camouflage een ideale gezichtsdekking voor mitrail leur, zoowel als bediening, en een mogelijkheid om met minder moeite dan uit een open stelling, naar een reserve of wisselstelling te komen, door Overste Schobert aanbe volen, waarover straks meer. Uit het vorenstaande kan o. i. de onaanvecht bare regel worden getrokken, dat men ten allen tijde, in verband met de tactische omstandig heden, moet streven naar een maximum gezichts- i. q. vuurdekking. „Es ist eine unverantwortliche nutzlose Selbstaufopferung, wenn mann Auftrage, die aus verdeckter Feuerstellung zu lösen sind, aus offener Stellung löst". (Overste Schobert De mitraillist, die het goede met de Infanterie voor heeft, zal zeker in verband met de omstandigheden de juiste oplossing weten te kiezen, desnoods als het noodig is, open op het ge- vechtsveld gaan staan. Van den mitraillist, die het goede niet wil, heeft men ook uit een open stelling niets te verwachten. Nu wordt het met het kleiner worden van den afstand moei lijker om dekking te krijgen, en zich te verplaatsen. En toch moet de Infanterie geholpen worden, en meer, naarmate de Infanterie zelf minder kan doen. En nu wijst Overste Schobert op het verschil in ballistisch vermogen tusschen de Duitsche en Fransche lichte mitrailleurs. De Fransche is beter, de Duitsche Infanterie kan het met de Fransche lichte mitrailleurs niet klaar spelen, moet steun van zware mitrailleurs hebben die dus min of meer als lichte moeten fungeeren. De Duitsche zware mitrailleurs zijn derhalve zwaarder belast dan de Fransche, die hoofdzakelijk hun aandacht op de vijandelijke zware mitrailleurs kunnen vestigen, hun optreden zal met meer moeite gepaard gaan, en zij zullen zwaardere verliezen lijden. Overste Schobert voorziet ook die verliezen, want op blz. 375 zegt hij „Wird das Schwere Machinegewehr in der vordersten Zóne (dus niet lijneingesetzt, und dieser Einsatz ist von einer bestimmten Kampfphase nicht mehr zu vermeiden, so ist das Schwere-M. G. das ein grobzes Ziel bietet, einer schnellen Ver- nichting preis gegeben, vor allem dann, wenn der Feind über Inf. geschütz verfügt". Doch overste Schobert geeft dan een middel aan om aan die bezwaren tegemoet te komen. „Wij moeten ons derhalve oefenen in een geraffineerd uitbuiten van het terrein, in beweging de 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 32