Men zou alleen kunnen zeggen, dat in tegenstelling met voor den wereldoorlog, de manschappen daarbinnen ijl zijn opgesteld. Alleen indien men de plukjes menschen of eventueel de groepen als doelen zou aannemen, zou de schrijver gelijk hebben. Doch niemand zal toch in ernst willen beweren, dat men op afstanden van 1500 M. het vuur der zware mitrailleurs zal trachten te brengen op elk plukje menschen, ja zelfs de groepen Men kan hoogstens zijn vuur brengen op een zij het dan ook be- perkte terreinstrook, waarin zich de Infanterie bevindt. Zelfs het afsluitingsvuur voor een stelling, bestaat uit het afgeven van betrekkelijk kort, heftig vuur, liefst scherp enfilee- rend voor de stelling, waartegen de aanvallende Infanterie moet doodloopen, de aanval moet doodbloeden, zonder dat men hierbij richt op elk groepje menschen. Ten slotte zouden wij willen wijzen op het artikel van den Majoor Büttner in „M//. Wissensch. und techn. Mitteüungen Nov. Dec. 1929 waarin we o.a. lezen: „Zware mitrailleurs, waarvan de feitelijke uitwerking door welke oorzaken ook, gering is of uitblijft, zullen nóch den vijand moreel schokken, nóch de eigen troepen tot den aanval aan moedigen, al stellen zij zich nog zoo moedig en onverschrokken aan het gevaar van vernietigd te worden bloot. Een terugslag en daardoor juist een omgekeerde moreele werking is dan eerder mogelijk. Daarentegen kunnen goed gecamoufleerde of uit gedekte opstellingen schietende mitrailleurs door goed voorbereid, verras send vuur met groote uitwerking, bij den vijand het gevoel van hulp en radeloosheid, dat in een paniek kan ontaarden, des te eerder veroorzaken, als zij moeilijk te ontdekken zijn en daardoor te genmaatregelen meestal uitgesloten zijn. Aan den anderen kant staat het zonder twijfel vast, dat het moedige en vastberaden ingrijpen zelfs van enkele zware mitrailleurs dikwijls den kri tieksten toestand kan redden. Een generaliseeren is daarom nóch naar de ééne, noch naar de andere zijde juist". Resumeerend zouden wij met Overste Schobert willen zeggen Niet directe" of „indirecte" richting en „gedekte of ongedekte stellingen", doch directe èn indirecte richting, gedekte èn on gedekte stellingen al naargelang de opdracht, tactische omstan digheden en terrein. Moge de opvattingen van den Overste Schobert en den Ma joor Büttner de leidende gedachten vormen voor de opleiding van onze zware mitraillisten. Zij zullen er wel bij varen. b. De afstanden waarop gevuurd wordt. A. De aanval. In ons vorig artikel „Iets over zware mitrailleurs" hebben wij reeds aangetoond, dat de afstand, niet de richtmethode de door- 655

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 35