Een Bataljon ten aanval gereedgesteld (omvattend) wordt zelf met een omvatting bedreigd. Het taktisch meest gewichtige doel is nu, zich de dreigende afdeeling van zijn lijf te houden. Het eerste middel is nu om met vuur die afdeeling neer te drukken. De Bats. C. grijpt nu naar zijn eenig wapen, de zware mitrailleurs. Hij let niet op afstanden en richting; de Pel. C. der zware mitrailleurs voert de opdracht zoo goed mogelijk uit, krijgt een hoeveelheid munitie, en gaat zijn gang of het doel zichtbaar of niet-zichtbaar is, wat ook af stand, richtmethode e. d. zijn. De Bat. C. kan dan tijd verschaffen om zich her te groepeeren. De zware mitrailleur is een hulpwapen der Infanterie. Zij bereidt de bewegingen der Infanterie voor, zij helpt van den aanvang tot het slot, in goede en slechte momenten, met afwisselend geluk. Het hangt geheel van omstandigheden af wat die hulp zal zijn, hoe het wapen de gevraagde steun zal verleenen. Men moet zich de toestand goed analyseeren, men moet zich afvragen „waar gaat het om". Wat moet er gebeurem, welke mid delen zijn beschikbaar, hoe kan ik die middelen aanwenden. Men moet zich niet door een schema laten binden, want die schema's komen nooit geheel uit. De taktische toestand moet den Commandant ingeven wat hij moet doen bijv. Men is ten aanval getrokken, het beslissende moment nadert, de Alg. Res. is ingezet, de vijand wankelt. Elk stootje kan de genadeslag zijn. Ja nu moet alles ingezet worden overal en alles. Dan ook hebben de zware mitrailleurs niet op voorste lijn, dek king, richtmethode, munitie te letten. Alles wordt ingezet, om het te bereiken doel op dat moment te krijgen. De resultaten zul len groot zijn, men moet wagen ook bij de vervolging Aan den anderen kant doet men precies het zelfde, ook bij de afaeelingen die den vijand, opmarsch moeten vertragen. De tactische omstandigheden hebben zooveel invloed, ja be- heerschen ausoluut het gebruik van alle wapens. Men kan slechts algemeene beginselen geven voor een beslissenden aanval en een hardnekkige verdediging. Dit hebben wij in ons vorig ar tikel meenen te doen ja en dan nog maar alleen voor de le phase. Maar er zullen na de le phase zooveel omstandigheden zijn, dat de Comdt. moet aangeven wat er gebeuren moet, onafhankelijk van munitie, richtmethode, gedekte of ongedekte stellingen. Daarvoor heeft de Comdt. zijn algemeene ontwikkeling. Er zijn geen regels te geven voor alle gevallen geldend. „Ten slotte is de tijd o.i. aangekomen, dat de Inf. in gepaste mate gaat specialiseeren. De mitrailleurofficier, die met proef nemingen, opleiding van pelotonscommandanten, aanschaffing 658

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 38