3. EEN NIEUWE BATTERIJDIENST. door TH. J. HEITINK. Eerste Luitenant der Artillerie. (zie I. M. T. 1930 ,No. 6. blz. 542.) In het bovenaangehaald nummer van dit tijdschrift wordt door den Kapitein M. Engles een pleidooi geleverd voor een nieuwen batterij dienst. Hierbij wordt door den schrijver de volgende zinsnede aange haald uit het schrijven van den Inspecteur der Artillerie No. 184/IIÏ ddo. 23 Juli 1928 „Dan ware bij alle Korpsen nog eens goed te overwegen, hoe met behoud van de zekerheid, dat alles goed overkomt de tijd tusschen het commandee- ren van den vuurleider via den telefonist B. C. telefonist Bat terij Ondercommandant Stukscommandant bediening, kan worden teruggebracht tot een bruikbaar minimum". Het is nu bijna twee jaar geleden sinds deze brief is uitgegaan en tot nogtoe bleek er nog steeds geen afdoend middel te zijn ge vonden om den bovengenoemden tijd tot een bruikbaar minimum te beperken. Ieder rechtgeaard artillerist zal het artikel van den Kapitein Engles met de grootste belangstelling hebben bestudeerd en zijn praktische ervaring aan dit hoogst belangrijke onderwerp hebben getoetst. Dat het zeer lang heeft geduurd, alvorens het een en ander over dit onderwerp werd geschreven, geeft echter stof tot denken. Zou aan den eenen kant het terug brengen van den tijd, be- noodigd voor commando en uitvoering zijn toe te juichen, aan den anderen kant moet hardnekkig worden vastgehouden aan den eisch, dat alle commando's met volstrekte zekerheid overkomen. Aan dezen eisch moet streng de hand worden gehouden, hierop moet een batterijdienst in de eerste plaats berusten. Heeft men, bij de invoering van een nieuwen batterijdienst, niet de zekerheid, dat alle commando's onvoorwaardelijk goed doorkomen, dan is deze batterijdienst te veroordeelen. De huidige, op jaren lange praktijk steunende batterijdienst, mits oordeelkundig uitgeoefend, geeft absolute zekerheid, dat alle commando's juist en vrij snel doorkomen. 660

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 40