vuurleider vernemenin een bepaald geval alleen de aanwijzing van het richtpunt voor één der stukscommandanten. Heeft het dan zin dat de batterij-telefonist met luider stem deze commando's doorgeeft aan de geheele batterij Neen 1 Het geval kan zich wel eens voordoen, dat het commando voor de eerste richting door de telefoon komt, alvorens de batterij is evenwijdig gesteld en waardoor in bijzondere omstandigheden het door den vuurleider aangegeven richtpunt tevens als batterij richtpunt kan worden benut; maar dit is een uitzonderingsgeval. Norm zal zijn dat de batterij reeds is evenwijdig gesteld als de eerste commando's van den vuurleider doorkomen. Zie ik een en ander goed in, dan is de bestaande methode van commandeeren te verkiezen, juist omdat zij meer rust in de batterij belooft. Doch er is meer. In de garnizoensplaatsen worden de batterijdienst en de rïcht- oefeningen steeds gehouden op een bepaald terrein of op be paalde terreinen, welke zich speciaal leenen voor die oefeningen, met als gevolg feitelijk het nadeel dat geen grooten wissel wordt getrokken op de terreinkennis van het batterijpersoneel. In vreemd terrein zal echter bij een en ander zorgvuldig de kaart geraadpleegd dienen te worden en of van het meerendeel der stukscommandanten verwacht mag worden, dat zij hierin zeer vlot bedreven zijn, wordt betwijfeld. De ondercommandant zal door zijn meerder inzicht en betere vorming, het terrein beter en sneller kunnen waardeeren en moet daarom aangemerkt worden als de meest aangewezen persoon om eventueel punten vast te leggen. Verder doet zich de groote moeilijkheid voor, dat namen van gebergten a. a. z. eerst na lang over en weer praten en herhalen, soms nadat het woord letter voor letter is gespeld, doorkomen. Wacht hierop de batterij, dan gaat kostbare tijd verloren; en hoe vaak komt dan nog het woord totaal vervormd door. Daarom houdt een praktisch ondercommandant zich zooveel mogelijk op nabij den telefoonpost; bemerkt hij, dat er iets niet in den haak is, dan neemt hij zelve de telefoon ter hand en is dan meestal zeer vlug op de hoogte. Zoonoodig vraagt hij den vuurleider aan de telefoon voor de hoogst noodzakelijke inlichtingen. Ook de verdere commandos voor de zijdelingsche richting dienen door den vuurleider oordeelkundig te worden doorgegeven. Blijkt b. v. uit de eerste laag, dat de geheele batterij een cor rectie moet ondergaan van: „Batterij 20 meer", dan dient de vuurleider eventueel rekening te houden met de tusschenruimten der schoten. 664

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 44