Deze tusschenruimten moeten nu door den ondercommandant met den meest mogelijken spoed worden doorgegeven, want de vuurleider wacht op deze opgave. Nimmer mag het voorkomen dat een vuurleider het commando „Batterij 20 meer" doorgeeft, alvorens hij de tusschenruimten der schoten heeft verstrekt gekregen. De vuurleider zal hier dus op moeten wachten en geeft dan (in één groep de commando's voor de zijdelingsche richting)b. v. „Batterij 20 meer, 2e 5 minder, 3e 4 meer". Doet hij zulks niet en geeft hij de commando's voor de zij delingsche richting in gedeelten, dan wordt in de batterij dubbel werk verricht, met kans op meer fouten en ten koste van veel tijd. Een handig ondercommandant weet zich echter wel te redden en wacht even af tot het tweede gedeelte van de commandogroep doorkomt, en verwerkt dan de commando's b. v. als volgt: „le 20 meer, 2e 15 meer, 3e 24 meer" of geeft hetzelfde commando als de vuurleider. Maar regel moet zijn dat de vuurleider zelve logisch com mandeert en niet speculeert op een handig ondercommandant. Om dezelfde redenen wordt de commandogroep„Bewakings stand, Batterij 200 meer", als één geheel naar de batterij door gezonden. De volgende commando's voor de zijdelingsche richting zijn meestal zoo eenvoudig, dat de ondercommandant ook deze zelf, aan de betreffende stukken doorgeeft, zonder dat hiervoor eenig tijdverlies wordt ingeboet. Wil men echter zekerheid hebben, dat de door den onder commandant gegeven commando's juist doorkomen, dan is onder alle omstandigheden herhaling door de betreffende stukscomman danten geboden. Betreft het een herhaling voor alle stukken, dan geschiedt dit in een volgorde door den ondercommandant van te voren vastgesteld. Is hierop een batterij getraind, dan is van door elkaar herhalen of tegelijkertijd herhalen geen sprake. Is dit wel het geval, dan heeft de ondercommandant de batterij niet in de hand. 665 Hoewel het bedieningsreglement voor de Veld- en Motor-Artillerie voorschrijft, dat de stukscommandanten herhalen van rechts naar links is het volgens mijne meening niet noodzakelijk, dat juist deze volgorde steeds in acht wordt genomen. Den batterij-telefonist wordt zoo mogelijk een rustig en beschaduwd plekje aangewezen en indien zich deze plaats bevindt in de nabijheid en achter het stuk van links, lijkt het mij geen bezwaar, dat alsdan de stukscommandanten herhalen van links naar rechts. De ondercommandant dient deze volgorde echter aan te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 45