Wanneer van een vuur reeds eenige lagen zijn afgegeven, verdient het, ter wille van de snelheid, aanbeveling het comman do„Laadt" onmiddellijk te doen volgen door het commando: „Vuren". De ondercommandant behoeft dan niet steeds de batterij klaar te melden, hetgeen telefoneeren en dus tijd uitspaart. Vurende met G. wordt het commando: „Doorloopend laden" zoo spoedig mogelijk toegepast. B. Een oordeelkundige samenwerking tusschen onder commandant en stukscommandanten. De ondercommandant is de onontbeerlijke schakel tusschen den vuurleider en de stukscommandanten. Hij is verantwoordelijk, dat de commando's van den vuurleider stipt en met de grootst mogelijke snelheid worden uitgevoerd, zonder dat er een gejaagde of zenuwachtige geest wordt ge kweekt. Zooals reeds boven vermeld, is een onderling begrijpen tus schen vuurleider en ondercommandant noodzakelijk. Deze intel- lectueele samenwerking kan door geen ander worden overgenomen, dit mag niet en dit kan niet. Intellectueele samenwerking en verantwoordelijkheid voor de gegeven commando's eischen, dat alleen de ondercommandant de gegeven commando s verwerkt, doorgeeft naar de stukken en laat herhalen. De stukscommandanten mogen nimmer worden belast met het uitwerken van onverkorte commando's, welke door den batterij telefonist worden doorgegeven en welke commando's niet wor den herhaald. De batterij-telefonist, die slechts een automaat en papagaai is en moet zijn en de stukscommandanten, die in de praktijk toch al hun handen vol werk hebben, mogen niet extra bezwaard worden met berekeningen, welke voor een geroutineerd ondercommandant een peulschil zijn. De ondercommandant blijve het persoonlijk element in de vurende batterij en de vertolker van de ontvangen bevelen. Een ondercommandant, die op rustige wijze de gegeven com mando's tot uitvoering laat brengen, drukt zijn stempel op de batterij. De ondercommandant behoort de stukscommandanten aan touwtjes te hebben is de ondercommandant vlot, dan zijn de stuks commandanten en het overige bedieningspersoneel het eveneens. Reeds is in het vorig onderwerp aangegeven hoe een onder commandant de commando's voor de eerste zijdelingsche richting en die voor de volgende richtingen zoo oordeelkundig mogelijk verwerkt en zal hierop niet nader worden ingegaan. 667 A. GROEP VAN COMMANDO'S VOOR DE ZIJDELINGSCHE RICHTING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 47