Toch doen zich bij deze groep, en ook bij de andere, in het artikel voorkomende in het Juninummer vraagpunten voor, welke eveneens onder oogen zijn gezien. Uitgaande van het standpunt, dat ook de commando's voorde eerste richting door den batterij-telefonist met luider stem aan de geheele batterij worden bekend gemaakt, zullen zich toch meermaals gevallen voordoen, dat één of meerdere stukscomman danten het commando niet goed of in het geheel niet hebben gehoord. Op blz. 544: „De O. C., soms verdiept in een berekening van een pas doorgekomen commando, luisterde niet meer naar een goede teruggave van de door hem gecommandeerde gegevens en de St. Cn., die om maar zoo vlug mogelijk klaar te zijn, dadelijk aan het uitwerken gingen, letten er niet meer op of hun herhalen wel door den O. C. verstaan werd". Dit lezende rijst de vraag, of de stukscommandanten, van wie n. m. m. toch al te veel zou worden geëischt, nog niet meer verdiept zullen zijn in de berekeningen, welke in het normale geval voor den ondercommandant zijn vastgesteld. Zullen de stukscommandanten dan wel letten op de commando's van den batterij-telefonist, zonder dat van hen gevergd wordt, dat de gegeven commando's worden herhaald Hetzelfde geldt natuurlijk voor de overige commandogroepen. Is het, met deze overwegingen voor oogen, dan wel verant woord den ouden beproefden batterijdienst, waarbij de onder commandant eischte, dat alle commando's eerst werden herhaald, alvorens aan het werk werd gegaan, over boord te zetten Bij een goed geoefende batterij behoeft dit herhalen van de commando's nimmer spaak te loopen. In het eerste geval, n.l. dat waarin één der stukscommandanten het door den batterij-telefonist met luider stem bekend gemaak te—commando niet goed heeft gehoord, is die stukscommandant verplicht het commando te laten herhalen. Dit herhalen zal dan moeten geschieden door den ondercom mandant. De batterij-telefonist heeft wel wat anders te doen, is misschien reeds bezig met een ander commando op te nemen. Maar in het geval, dat één der stukscommandanten te veel verdiept is in een berekening, en dientengevolge niets gehoord heeft, is niet voorzien, want, zoo lezen wij verder op blz. 546 r „Is de O. C. klaar met de uitwerking der door den telefonist batterij luid uitgeroepen cos. voor de stukken, dan zal hij de batterij controleeren, zonder het werk der stukken op te houden", enz. Maar dan is die ééne stukscommandant nog steeds niet op de hoogte en het gevolg hiervan zal dan zijn herhalen en nog eens. herhalen. 668

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 48