een door den O. C. aan te wijzen persoon, hetzij Cdt. G. T., hetzij iemand anders) houdt zijn aandacht gevestigd op de stuk ken en zoodra hij het teeken klaar van den St. C. ziet meldt hij: „O. C. Ie, 2e of 3e klaar". Voorts: „Zijn eindelijk de drie stukken klaar, dan meldt hij „O. C. Batterij klaar", waarop de O. C. dan den telefonist-batterij aan den B. C. laat doorgeven „Batterij klaar". Een ondercommandant, die de geheele batterij laat klaar mel den door den telefonist-batterij of een ander daartoe aan te wij zen persoon, kan nimmer een vlotte batterijbediening uitbuiten. Dan is van samenwerken geen sprake. Een handig ondercommandant meldt zelf de batterij reeds klaar, wanneer het eerste stuk c. q. het tweede stuk zich heeft klaar gemeld. De praktijk geeft zelfs aan, dat wanneer het getempeerde projectiel zal worden ingebracht, de stukscommandant zijn stuk reeds klaar kan melden. In dit geval werkt dus de stukscomman dant mede om het vuur vlot te kunnen openen. Niet vergeten mag worden, dat juist het overtelefoneeren naar den vuurleider en het weder terug telefoneeren vrij veel tijd in beslag neemt, doch dat hieraan niet te ontkomen is. Wel is door mij reeds aangegeven onder a van het vorige onderwerp, hoe ook deze tijd is te reduceeren. Het klaar melden van den stukscommandant door het opsteken van een boekje is een oud beproefd middel, dat uitstekend vol doet. Mocht door de opstelling der stukken deze methode niet zijn toe passen, dan schrome de stukscommandant niet met lui der stem zijn stuk klaar te melden. In groote trekken kan ik mij geheel vereenigen, omtrent het geen in het artikel wordt gezegd aangaande het controleeren van de batterij, met uitzondering van het geschrevene: „Waar een eventueel ontladen veel tijd kan vergen door klemming, in verband met den eisch dat het laden in de hand van den O. C. moet blijven en met betrekking tot een eventueel door den tem- peerder te maken fout, zal de O. C. zoo spoedig mogelijk na de uitwerking der co's. allereerst de tempeerders controleeren, teneinde zijn commando „laadt" zoo snel mogelijk na ontvangst der vuurleidingsco's. te kunnen geven." Hier komt dan toch het vertrouwen in de tempeerders in het gedrang, niettegenstaande werd uitgegaan van de premisse, dat zij tot den hoogsten graad van verantwoordelijkheid zijn op te leiden. Daarbij komt nog, dat de wijze van klaar melden, zooals bo ven door mij beschreven, nimmer in die mate kan worden toe gepast. Het zijn de stukscommandanten, die in de eerste plaats ver antwoordelijk zijn, dat de tempeering juist wordt gegeven en dit 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 50