4. EEN NIEUWE BATTERIJDIENST. door W. G. VOSS. Eerste luitenant der artillerie. Naar aanleiding van bovenstaand artikel in het I. M. T. No. 6, van den Kapitein M. Engles, zij het mij vergund de aandacht van de lezers van het I.M.T. te verzoeken voor het volgende. Het zwaartepunt van den in genoemd artikel aanbevolen nieuwen batterij dienst komt hierop neer, dat het herhalen der commando's van den O.C. door de st. Cn. komen te vervallen, en dat in plaats hiervan de telefonist-batterij de cos van den B. C. hardop (c.q. met behulp van een scheepsomroeper) naar de drie st. Cn. en de bediening doorgeeft, welke cos niet herhaald worden. In het militaire moet elk bevel, elke opdracht, hoe eenvoudig ook, herhaald worden. Dit herhalen is in de praktijk noodig om de zekerheid te krijgen dat het gegeven bevel enz. door den ontvanger begrepen wordt. Zoo ook met de cos welke naar de stukken gaan, de st. Cn. moeten deze herhalen van rechts naar links, en dan alleen heeft de O.C. de zekerheid dat zijn cos goed verstaan zijn. De Nederlandsche taal wordt zoo gemakkelijk verkeerd verstaan. Het bezwaar, dat schrijver aangeeft op blz. 544, dat de volgorde van herhalen van rechts naar links niet meer in acht werd genomen, en st. C. 3 herhaalde voor st. C. 2 of st. C. 1 kan bezwaarlijk als een nadeel van het stelsel worden aanbevolen immers door een aan merking bij de eerste maal kan dit euvel direkt worden wegge nomen. Evenzoo het bezwaar van „De O.C., soms verdiept in een berekening van een pas doorgekomen commando, luisterde niet meer naar een goede teruggave van de door hem gecommandeerde gegevens, en de st. Cn., die om maar zoo vlug mogelijk klaar te zijn, dadelijk aan het uitwerken gingen, letten er niet meer op of hun herhalen door den O.C. verstaan werd", (blz. 544). Dit mag bij een goed geoefende batterij niet voorkomen vooral niet, indien op deze fout, mfocht hij zich bij de oefeningen voordoen, gewezen wordt. Bovendien zijn bij inschietvuren de openings cos voor de zijde- lingsche richting meestal niet geschikt voor direkte doorgeving naar de stukken. In den regel toch staat de batterij reeds in stelling en evenwijdig, voordat de telefonische verbinding B.C. batterij tot 672

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 52