stand is gebracht. De O.C., heeft inmiddels tevens het azimuth van het directie stuk opgenomen. Wil nu de B.C., de batterij in een bepaald azimuth in bewakingsstand zetten, (ten opzichte van een bekend punt, of met behulp boussole hoekmeter, enz.) dan heeft de O.C. niets anders te doen dan het eerste stuk den stand ten opzichte van het bekende punt op te laten meten, en commandeeit dan batterijmeer of minder bewakingstand of indien het met behulp van den boussole hoekmeter moet gebeuren, zoo kan hij direkt reeds batterijmeer of minder bewakingstand com- mandeeren. Dit vooruitwerken van den O.C., wat altijd gebeurt, geeft schrijver in zijn betoog ook aan op blz. 550. Dergelijke cos rechtstreeks doorgegeven naar de st. Cn. geeft verwarring en onrust in de batterij. Bespreken we nu puntsgewijze de normale reglementaire bat terij dienst, zooals die door schrijver wordt aangegeven op blz. 543, en gaan we van het geval uit dat er telefonische verbinding bestaat tusschen B.C. en batterij en er geschoten wordt met een batterij van 3 stukken van 7,5 cM. Vd. 1. De cos van den vuurleider worden getelefoneerd naar den telefonist batterij. 2. De telefonist batterij herhaalt volgens V. Vd. T. punt 70 (7) commando's gewijze de bevelen der vuurleiding en de O.C. schrijft de doorgekomen commando's op of doet ze opschrijven. 3. De O.C. verwerkt de doorgekomen cos voor de stukken en commandeert ze vervolgens aan de stukscommandanten. 4. St. C. Ie stuk herhaalt volgens R. Vd. en Mt. A. I punt 62 (2) de cos van den O.C., verwerkt zoonoodig de cos voor den richter en tempeerder en commandeert ze naar den richter en tempeerder. Thans pas beginnen richter en tempeerder te wer ken, zij stellen hun instrumenten en lezen daarna de standen hoorbaar voor den st. C. af. 5. St. C. 2 als onder 4. St. C. 3 als onder 4. ad 1. De cos van den B.C. kan men verdeelen in openingscos en cos tijdens het vuren, welke laatste kleiner zijn. Echter behooren alle cos in een logische (voorgeschreven) volgorde en in groepen te worden doorgegeven. Juist het vasthouden aan de volgorde en de groepeering zorgt voor een snelle, vlotte werkwijze in de batterij, niets is hinderlijker voor den O.C., St. Cn. als bedieningsmanschappen, wanneer hier aan niet streng de hand wordt gehouden. Deze groepen zijn volgende I. Cos voor de zijdelingsche richting. II. Cos voor terreinhoek en afstand. 673

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 53