Optische gemeenschapsmiddelen kunnen als regel slechts op korten afstand benut worden door de dikwijls zeer bedekte Indische terreinen. De kans van opnemen door den vijand, voor al wanneer met lampen op grooteren afstand wordt geseind, waarbij als regel een hooge opstellingsplaats vereischt wordt, is eveneens niet denkbeeldig. Eenigermate kan dit bemoeilijkt worden, door gebruik te maken van lampen met geconcentreerde en zuiver gerichte lichtbundels, zoodat de opnemer genoodzaakt is in de lijn van de verbindingsposten te gaan staan. Dergelijke electrische seinlampen met handgenerator zijn reeds beproefd en voor den verbindingsdienst besteld. Optische seingemeenschap zal dus ook in verband met de daar aan verbonden bezwaren slechts voor korte en minder belangrijke berichten in aanmerking komen. Voor legerdoeleinden zal daardoor de lijntelefonie althans voor- loopig wel het voornaamste verbindingsmiddel blijven. De overige middelen zullen aanvullend moeten werken. Zooals hiervoor reeds werd aangegeven, is het in verband met den stand der techniek en de opvattingen die aangaande een moderne verbindingsdienst gehuldigd worden een noodzaak, dat het benoodigde materieel daaraan aangepast wordt. Het is daarom aan gerechten twijfel onderhevig of het juist is, dat ons leger voor den verbindingsdienst thans nog middelen gaat gebruiken, waarvoor men tot de jeugdgeschiedenis der electrotechniek moet teruggaan om den oorsprong te vinden, ter wijl anderzijds de moderniseering van het leger met kracht wordt ter hand genomen. Teneinde een zoo groot mogelijk rendement te krijgen, moet men gebruik maken van moderne middelen. De thans in gebruik zijnde Infanterie-centraalschakelaar kan echter geenszins modern genoemd worden, de talrijke daaraan klevende technische fouten maken haar ongeschikt om samen met andere middelen een bedrijfszeker geheel te vormen. Ook uit een oogpunt van aanvulling is het gewenscht dat bij het leger uniform telefoonmaterieel gebruikt wordt. Beschouwen we in dit verband de centraalschakelaars (kort heidshalve moge daarvoor worden verwezen naar de schema's behoorende bij het desbetreffende artikel in het I.M.T. van Dec. 1929) dan valt al dadelijk op, dat deze schakelaar in principe afwijkt van een normale (veld)centrale. (1). Besparing aan telefoontoestellen levert deze schakelaar niet op, althans niet vergeleken bij een normale centrale. (2). Van de veronderstelling wordt in genoemd artikel uitgegaan, dat de telefonen van den Bataljonscommandant en de Regiments- verbindingsafdeeling zich in de onmiddellijke nabijheid van de centrale bevinden. Uit een oogpunt van vlotte en ongestoorde bediening van telefonen en centrale is dit echter ongewenscht en verdient het de 678

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 58