voorkeur de centrale zoodanig op te stellen, dat centraalbedienaar en telefonisten elkaar niet storen door hunne gesprekken. Hier door vervalt men echter bij den bataljonsschakelaar onmiddellijk in het bezwaar, dat voor de Regimentsverbindingsafdeeling nog een extra telefoon benoodigd is, teneinde de centraalbedienaar te kunnen waarschuwen, terwijl de telefonist van den Bataljons- Cdt. eerst zelf den bedienaar moet waarschuwen om verbinding te verzoeken met een der compagnieën, tenzij daar eveneens een extratelefoon voor gebruikt wordt (zie schema 3). Behalve meerdere telefoontoestellen vereischt deze methode meer personeel. (3). Aan den regimentsschakelaar kleeft hetzelfde nadeel, aan gezien daar eveneens geen rechtstreeksche gesprekken met den centraalbedienaar mogelijk zijn tusschen de commandanten onder ling zonder voorafgaande waarschuwing. (4). Bij verplaatsing van den verbindingspost met tijdelijke achterlating van den centraalschakelaar zijn steeds zoowel voor de bataljonsverbindingsbrigade als voor de regimentsverb. afd. een extra telefoon noodig, (zie schema 5) teneinde in staat te zijn den centraalbedienaar te kunnen waarschuwen. Feitelijk wordt door de waarschuwing die noodig is een tweede kleine verbinding gevormd tusschen telefonist en centraalbedienaar. Dit geeft op onthoud en is daardoor ongewenscht. (5). De centraletelefonist zou eveneens de taak kunnen ver vullen voor de doorverbindingen zorg te dragen. Bij de gevolgde methode wordt daarvoor echter een speciale bedienaar aange wezen, hetgeen niet noodzakelijk is en bij een normale centrale ook niet het geval is. (6). Aan de eenvoud van constructie valt niet te twijfelen, echter is de eenvoud van dien aard, dat daardoor talrijke tech nische fouten aan de constructie kleven. (7). Valklepsignalen, hetzij andere signalen, waaruit blijken kan welke post opgescheld heeft, ontbreken hierbij geheel. (8). Een veel grooter nadeel is echter gelegen in het feit, dat alle telefoonlijnen met de centraletelefoon en onderling, uit gezonderd die van Bataljons- en Regimentscommandant, door verbonden zijn. Indien één der aangesloten posten opschelt, zal de schel be halve bij de centraletelefoon bij alle andere telefonen overgaan, het gevolg daarvan is, dat er een zoodanige stroomsplitsing langs de paralelle wegen plaats vindt, dat er veel kans bestaat, dat de inductor van het telefoontoestel daarvoor niet een voldoend krachtige stroom kan leveren. Bovendien echter zullen alle posten aan de telefoon komen en door elkaar gaan praten, de centraal bedienaar zal dus niet weten welke post opgescheld heeft. Hij zal moeten navragen welke post heeft gescheld. Indien twee posten gelijktijdig verbinding vragen, zullen ze dus ook gelijktijdig antwoorden, hetgeen tot verwarring aanleiding geeft. 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 59