Men stelle zich voor hoe zulks toegaat in oorlogstijd tijdens het gevecht in voorste linie. De toch reeds moeilijk te handhaven telefoondiscipline is hierbij vrijwel uitgesloten. Bij den huidigen toestand is daarvoor alzoo een buitengewoon strenge telefoondiscipline vereischt, welke zeer zeker nimmer be reikt kan worden, zooals schrijver voorstelt in genoemd artikel, bij een oefening van één maal per week voor de bataljonstele- foonafdeelingen en slechts ééns per maand en dan nog gedurende een halven morgen (Zaterdag) gezamenlijk met de Regimentstele- foonafdeeling. Reeds het gebrek aan kennis der Nederlandsche taal bij gebruik van inheemsche telefonisten en zelfs bij gebruik van miliciens zooals uit de praktijk gebleken is, levert groote moeilijkheden op bij het overbrengen van berichten, welke zich dikwijls zeer bezwaarlijk leenen voor vertaling in het Maleisch. Het is gebleken, dat een dergelijke verbinding met behulp van telefonisten die de Nederlandsche taal niet machtig zijn, hoogst onbetrouwbaar is. De meest eenvoudige berichten kwamen soms onherkenbaar verminkt over. (9). Indien opeen derlijneneen groote aflei ding is ontstaan, of de lijn gebroken is, dan zal geen enkele schel meer overgaan en kan dus noch door de posten noch door den centra letelefonist opgescheld worden. (10) Teneinde te bepalen in welke lijn de storing zetelt, zal de centraletelefonist één voor één alle lijnen met zijn telefoon moeten nagaan, hetgeen een belangrijke vertraging in de berich- tenwisseling ten gevolge heeft. (11). Het maximum aantal gelijktijdige gesprekken bedraagt 4, echter is geen enkele controle door den centraletelefonist rneei mogelijk, zoodra de verbindingen tot stand zijn gebracht. De daarvoor thans toegepaste methode, zooals deze staat aan gegeven in het artikel over de centraalschakelaars in het I.M.T. Jan. '30, lijkt mij zeer gebrekkig en onbetrouwbaar, zoodat schrijver dan ook zeer terecht voorstelt daarin wijziging te brengen. Ook de daarvoor aanbevolen wijziging in het desbetreffende artikel van het I.M.T. No. 3 '30 is ondoelmatig. Het gebruik van het loshan gende verbindingssnoer (zie blz. 263 fig. 1 en 2) zal groote kans op directe afleiding naar aarde veroorzaken. Het bezwaar blijft echter bestaan, dat de posten den centraal- bedienaar niet kunnen waarschuwen, zoodra het gesprek afge- loopen is. Het gebruik dezer centraalschakelaars kan naar nn.m. dan ook uitsluitend steunen op het feit, dat thans nog geen andere middelen beschikbaar zijn en de aanmaakkosten gering zijn, doch zij vormen 680

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 60