een hoogst onzeker verbindingsmiddel, en voldoen niet aan de eischen des tijds. De min of meer gebrekkige wijze van het tot stand brengen van verbindingen met den centraalschakelaar kan eenigszins verge leken worden met de wijze waarop zulks bij den huidigen stand der radiotechniek het geval is, echter met dien vestande dat bij het uit vallen van één radiostation, dat gezamenlijk met andere stations in een net werkt, geen storing op de andere verbindingen tot gevolg heeft. Waar het bij de militaire stations ingedeelde personeel echter ge traind wordt in een zeer strenge seindiscipline, komen de bezwaren daardoor minder naar voren en is betere overbrenging der berichten gewaarborgd. Bovendien is de technische constructie van het materieel en tech nische kennis van het personeel van dien aard, dat een storing minder spoedig zal optreden. Het aanleggen van telefonische verbindingen vereischt veel ma terieel en personeel. Het streven naar beperking daarvan heeft geleid tot de constructie van centrales. Het behoud van hetzelfde aantal verbindingsmogelijkheden dan wel vergrooting daarvan, stond daarbij op den voorgrond. Aanvankelijk werd getracht dit te bereiken, door alle lijnen in een centraalpunt bij elkaar te doen komen, en deze lijnen aan een telefoontoestel te verbinden, doch vele moeilijkheden en nadeelen traden aan den dag. De moeilijkheid om twee toestellen met elkaar te verbinden, zonder dat meerdere abonnees daardoor eveneens verbonden wer den, bracht de oplossing door elk toestel met zooveel lijnen te ver binden, als er aangesloten abonnees zijn. De binnenkomende lijnen kunnen naar wensch door middel van een schakelarmpje met elke willekeurige aangesloten abonnee verbonden worden. Aan dit lijnkiezersysteem, dat thans nog voor huistelefonie in gebruik is, kleeft het bezwaar, dat wederom een groot aantal lijnen benoodigd is, terwijl daarbij het begrip centrale ontbreekt. Voor legerdoeleinden is dit systeem onbruikbaar. De moeilijkheid bij het gebruik van een centrale schuilt in het feit, dat de mogelijkheid om ieder willekeurig aangeslotene met een andere abonnee te verbinden, moet blijven bestaan, doch dat de overige abonnees door een gesprek niet gestoord mogen worden d.w.z. dat zij niet alle tegelijkertijd worden opgeroepen, indien één der abonnees opschelt, dan wel indien één der abonnees door den centraalbedienaar wordt opgeroepen. Tevens moet de mogelijkheid blijven bestaan, dat meerdere abon nees onderling kunnen spreken, zonder elkaar te storen, (gelijk tijdige gesprekken en daardoor tijdsbesparing). 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 61