leger, waar op een totaal aantal verliezen van 274.217, voorkwa men 74.773 gaszieken. De mortaliteit der gaszieken verhoudt zich tot die der pro jectiel verwondeningen als 1 5. De te verleenen eerste hulp en de wijze van transport bepaalt zich naar den aard van het gas. Naar de op den voorgrond tredende werking op het lichaam, kunnen de gasgetroffenen ingedeeld worden in 4 hoofdgroepen. A. gaszieken door vergiftige gassen (vnl. CO. en HCN). B. verstikkende gassen (longprikkelende gas sen) z. a. Phosgeen, Chl., Chloorpicrine. C. prikkelende gassen (traan- en niesgassen) (broomaceton, chlooraceton phenon en dgl. en als niesverwekkende gassen verschillende gasverbindingen z.a. diphenylchloorarsine). D. etsende en blaar-trekkende gassen (mos terdgas, het meest gebruikte en ook in de tropen een der gevaarlijkste gassen). De eerste groep van gaszieken zullen buiten bespreking blijven, daar de tot deze categorie behoorende gassen als strijdmiddel weinig belangrijk zijn. Terloops zij aangeteekend dat het gasmasker niet beschut tegen CO. Van de door traanverwekkende gassen-getroffenen zal de hulp verleening aan de Hp. v. pn. bestaan uit het overvloedig uitspoe len der oogen met water; indruppelen met 2 °/0 bicarb, natric. opl. Geen oogverbanden. Door hunne geringe giftigheid en de afdoende bescherming der gasmaskers is het niet waarschijnlijk dat zij in een toe- komstigen oorlog gebruikt zullen worden. De door verstikkende gassen (phosgeen) getroffenen moeten gedragen worden. De kleeren worden los gemaakt, de uitrusting afgenomen en zoo spoedig mogelijk worden zij liggend vervoerd, opdat zoo snel mogelijk een hospitaal bereikt worde, alvorens longoedeem op treedt. Op de Hp. v. p. kunnen zij een emetine-injectie ont vangen om het ontstaan van het longoedeem tegen te gaan. Wel is waar treden de eerste duidelijke vergiftigingsverschijn selen bij deze categorie van gaszieken eerst na 4 6 u. op, doch elke lichamelijke inspanning, vooral eenige uren na de vergifti ging, is vaak levensgevaarlijk. De lichte en twijfelachtige gevallen worden als marschvaardigen naar de wagenplaats gedirigeerd. 686

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 66