Voor de met blaartrekkende gassen (mosterdgas) vergiftigden zal aan de Hp. v. pn. geen gelegenheid bestaan om zich te wasschen, baden en te verschoonen. De bespatte huid kan hier met petroleum of een mengsel van chloorkalk en magnesia zacht ingewreven worden, de oogen gereinigd en ingedruppeld met 2 °/o bacarb. natric. opl. Zij kunnen loopen naar de wagenplaats en verder zittend vervoerd worden, daar eerst na 6 24 u. ernstige verschijnse len optreden. Bij temperatuursverhooging moeten zij echter liggend naar achteren vervoerd worden. Door mosterdgas getroffenen mogen niet met andere gewonden vervoerd worden. Als algemeene regel voor het vervoer van gaszieken geldt dus, dat de gasgetroffenen zoo spoedig mogelijk naar achteren moeten doorgezonden worden. Over het algemeen zullen zij als M. V. naar de Hp. v. p. of rechtstreeks naar de wagenplaats gezonden kunnen worden. Van de gasgetroffenen zullen de sub B genoemde categorie bij het transport voorgaan. De gaszieken moeten zooveel mogelijk afzonderlijk vervoerd worden en liefst langs een anderen weg dan de gewonden naar de Gasziekenafdeeling afgevoerd worden. In geen geval mogen mosterdgasvergiftigden samen met ge wonden vervoerd worden. Het zal daarom aanbeveling verdienen een aantal auto's uit sluitend voor het vervoer van gaszieken te bestemmen. Deze kunnen b. v. gemerkt worden met een G. onder het roode kruis- teeken. Personeel en gaszieken blijven uiteraard het gasmasker op houden, zoolang dit noodig is. In de voorste lijn zullen de officieren van gezondheid van de bataljons een speciale kaart aan de gasgetroffenen uitreiken b. v. een witte kaart met schuine blauwe streep. Op de kaart moet worden aangeteekend de plaats, den tijd, de gassoort en de waargenomen werking. Is de gasgetroffene tevens gewond dan zal hij tevens van een gewonden-kaart worden voorzien. Het zal aanbeveling verdienen een aantal speciaal voor hoofd verwondingen geconstrueerde gasmaskers aan den Hp. v. pn. te verstrekken. Rekent men per regiment op 40 gaszieken en dat 15,5 °/0 hoofdverwondingen heeft, dan zou per regiment een 6-tal van dit soort maskers voldoende zijn. Berekent men gewoonlijk dat van het totaal aantal gewonden vanaf de Hp. v. p. 40 °/0 M. V., 26 °/0 zittend en 34 °/0 liggend naar achteren vervoerd moet worden, voor gasgetroffenen zullen de cijfers sterk varieeren en o.m. afhangen van het soort gas en van den tijd die verloopen is tusschen den gasaanval en het transport. 687

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 67